Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Osmani: Izbor predsednika treba da bude priotitet novih institucija

    07.06.2026 23:251 min čitanja IZVOR: Ekonomia online

    Elek: U srpskim sredinama smo osvojili svih 10 mandata, ali pristižu glasovi iz albanskih

    07.06.2026 23:213 min čitanja IZVOR: Kim

    Severna Mitrovica: N.V. nakon davanja izjave pušten iz policije

    07.06.2026 22:491 min čitanja IZVOR: Radio Kontakt Plus
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Mitrovčani o peticiji protiv novih mostova: Odavno smo prodani, sve je uzaludno
    Društvo

    Mitrovčani o peticiji protiv novih mostova: Odavno smo prodani, sve je uzaludno

    „Neće međunarodna zajednica reagovati, kao što nije nikada… Teško da će ovo da urodi plodom“. Građani severnog dela Mitrovice potpisivali su ove nedelje peticiju protiv izgradnje dva nova mosta između severne i južne strane grada.
    Zorica VorgučićObjavio/la Zorica Vorgučić11.07.2025 10:0110:01Нема коментара3 min čitanja IZVOR: KoSSev
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Međutim, većina od onih koji su o tome govorili za KoSSev, ne veruje da će sam čin išta promeniti. Skepsa je izražena ne samo prema kosovskim vlastima, već i prema međunarodnoj zajednici, kojoj će peticija biti upućena.

    Tri dana nakon što je Aljbin Kurti položio kamen temeljac za dva nova mosta između Severne i Južne Mitrovice, a skoro mesec dana kasnije od objave planova kosovskih vlasti da izgrade ove mostove, Srpska lista je započela da prikuplja potpise građana koji se protive toj inicijativi.

    Potpisivanje je počelo u ponedeljak i trajlo je tri dana, tj. ukupno 11 sati. Prema potvrdi iz ove stranke, prikupljeno je ukupno 3.628 potpisa.

    „Građani su rekli NE Kurtijevim mostovima podele“, ponovili su iz Srpske liste poznati stav o ideji izgradnje novih mostova.

    Peticija će u ruke otići međunarodnoj zajednici, a ne onima koji grade mostove.

    Mitrovčane, uključujući i one okupljene oko štanda ispred sedišta Srpske liste, novinari KoSSeva su pitali da li veruju da peticija može imati konkretan učinak, odnosno dovesti do toga da se obustavi izgradnja mostova.

    Neki se nadaju, neki ne znaju, ali većina koja je govorila za KoSSev ne veruje da će do toga doći, iako su se odazvali pozivu da se potpišu. Osim toga, slaba je vera među građanima da će međunarodna zajednica doprineti da ona urodi plodom.

    „Volja građana nije nešto što kosovske vlasti interesuje“

    „Što se tiče kosovskih vlasti – teško. Više puta smo imali iskustvo da to na njih nije delovalo, da volja naroda nije nešto što njih interesuje. Ovo nisu invazivna sredstva, borimo se kao narod i treba da istrajemo u tome“, kazao  je jedan mlađi sugrađanin.

    Šta će nam pet mostova oko male reke i u ovom malom gradiću?

    Građani ne veruju ni međunarodnoj zajednici

    Ne veruje ovaj sugrađanin ni u to da će oni u čije ruke peticija ide pomoći – „Zar oni ne deluju zajedno?“.

    „To je jedan sklop, jedna hidra koja zajedno deluje. Evo već 30 godina protiv srpskog naroda se udružila“.

    Na pitanje Da li veruje da bi izgradnjom mostova bila narušena bezbednost severa, ovaj je sugrađanin samo odgovorio:

    „Bezbednost severa je već narušena“.

    Ni njegova sugrađanka ne veruje da će se međunarodna zajednica uključiti nakon peticije na suštinski način: „Neće, kao što nije nikad“.

    Nadovezao se na ovaj narativ i stariji sugrađanin kome je upućeno isto pitanje. Peticiju je potpisao, iz solidarnosti sa svojim narodom, ali ne zna da li će ona biti i uspešna.

    A da li će pomoći međunarodna zajednica?

    „Ne verujem, čisto sumnjam. Nikako nemam poverenje u njih. Ništa nisu uradili do sada, a (Priština) radi šta hoće“.

    „Nisu se baš pokazali kako treba, verujem pola-pola“, komentar je jedne od sagovornica.

    „Mi smo odavno prodana zemlja“

    Njena sugrađanka takođe ne veruje u uspešnost peticije i ulogu međunarodne zajednice u njenom efektu, iako je svoj potpis dala.

    „Ne. Mi kao narod treba ovo da uradimo, a da li će da urodi plodom – teško. Ne verujem da će međunarodna zajednica nešto učiniti, nema šanse ništa da se desi od ovoga“, poručila je.

    Na pitanje zašto ju je onda potpisala?, kazala je:

    „Mi smo odavno prodana zemlja, sve je uzaludno što radimo. Samo se trudimo, eto toliko“.

    Ipak, bilo je onih koji su optimističniji. Sagovornik KoSSev-a veruje da je na strani naroda „Božja volja“, koja ga čuva.

    „Mi se borimo i dan danas smo ovde u Mitrovici, tako i treba da ostane. To što oni nas hoće da unište, ne znači da mi treba na to da pristanemo“, istakao je ovaj Mitrovčanin.

    Aljbin Kurti Izgradnja dva mosta na Ibru Mitrovica peticija Srpska lista
    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Zorica Vorgučić

    Povezani članci

    Elek: U srpskim sredinama smo osvojili svih 10 mandata, ali pristižu glasovi iz albanskih

    07.06.2026 23:21

    Čitaku: Bez zloupotrebe resursa, Kurti bi pretrpeo još dublji fijasko

    07.06.2026 22:22

    Obrađeno više od 90 odsto biračkih mesta, Samoopredeljenje u padu

    07.06.2026 21:44

    Kurti pozvao na zaštitu izborne volje građana na Kosovu

    07.06.2026 19:44
    Izdvojeno

    Osmani: Izbor predsednika treba da bude priotitet novih institucija

    07.06.2026 23:251 min čitanja IZVOR: Ekonomia online

    Elek: U srpskim sredinama smo osvojili svih 10 mandata, ali pristižu glasovi iz albanskih

    07.06.2026 23:213 min čitanja IZVOR: Kim

    Severna Mitrovica: N.V. nakon davanja izjave pušten iz policije

    07.06.2026 22:491 min čitanja IZVOR: Radio Kontakt Plus

    Čitaku: Bez zloupotrebe resursa, Kurti bi pretrpeo još dublji fijasko

    07.06.2026 22:221 min čitanja IZVOR: Koha
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.