Apel je upućen svim učesnicima – od proizvođača, prerađivača i distributera, do trgovaca i ugostiteljskih objekata, uključujući restorane, hotele, sale za venčanja, markete, pekare, ćevabdžinice i objekte brze hrane.
Iz Agencije podsećaju da prehrambeni proizvodi moraju biti čuvani na temperaturama koje su navedene na njihovoj deklaraciji, kao i da je neophodno redovno kontrolisati ispravnost rashladnih i zamrzivačkih uređaja i dosledno sprovoditi mere samokontrole.
Poseban apel upućen je i građanima, kojima se savetuje da obrate pažnju na pravilno rukovanje hranom – od trenutka kupovine, preko transporta do kuće, pa sve do njenog čuvanja i konzumacije.
Agencija upozorava da su proizvodi životinjskog porekla posebno osetljivi na visoke temperature, ali naglašava da i svi ostali proizvodi moraju biti čuvani u skladu sa uslovima navedenim na deklaraciji, jer rok trajanja zavisi upravo od načina skladištenja.
„Bezbednost hrane je zajednička odgovornost, zato svako treba da se oseća odgovornim za pravilno čuvanje hrane. Samo poštovanjem pravila i pažljivim postupanjem mogu se sprečiti slučajevi trovanja hranom i zaštititi zdravlje potrošača“, navodi se u saopštenju.
Agencija za hranu i veterinu najavila je da će tokom letnjih meseci intenzivirati kontrole kako bi nadzirala poštovanje zakonskih propisa i zaštitu javnog zdravlja, uz poruku da nijedno kršenje propisa neće biti tolerisano.


