Dvojica zvaničnika su na sastanku stavili fokus na Balkanski samit koji će se održati u junu naredne godine.
Tema samita će biti terorizam i organizovani kriminal.
“To će biti izuzetno važan događaj. Mi ćemo biti domaćini ovog samita u vreme kada je Ujedinjeno Kraljevstvo u procesu izlaska iz Evropske Unije, ali verujem da ćemo napraviti konstruktivan događaj”, kazao je britanski ministar Alan Dankan.
Britanski zvaničnik ističe da je organizovani kriminal jedan od najvećih problema sa kojim se suočavaju zemlje na Balkanu i u svetu.
“Nastavićemo da posmatramo globus u pogledu ekonomije i bilateralnih odnosa evropskih zemalja i da pomažemo u oblasti bezbednosti našim saveznicima. Izlazimo iz EU, ali ne iz Evrope i nastavićemo da podržavamo Kosovo u procesu evrointegracija”, rekao je britanski ministar Alan Dankan.
Premijer Kosova Ramuš Haradinaj navodi da je poseta britanskog ministra važna za Kosovo.
“Poseta ministra Dankana je za mene obnova veoma dobrih odnosa Kosova i Ujedinjenog Kraljevstva koji proizilaze iz teških vremena za naš narod kada mu je Britanija pružila podršku. Učestvovaćemo na samitu u junu i dati svoj doprinos u borbi protiv terorizma i organizovanog kriminala”, kazao je Haradinaj.
Ovo je prva poseta Kosovu britanskog ministra za Evropu i Ameriku Alana Dankana.
Tači: Nezavisnost Kosova nosi veliki pečat Londona
Predsednik Kosova Hašim Tači sastao se sa ministrom Velike Britanije za Evropu i Ameriku Alanom Dankanom sa kojim je razgovarao o događanjima na Kosovu i u regionu.
Tači je istakao da je Kosovo zahvalno na konstantnoj podršci Velike Britanije Kosovu, na priznavanju nezavisnosti i podršci učlanjenja Kosova u međunarodne organizacije.
“Nezavisnost Kosova nosi veliki pečat Londona“, rekao je predsednik Hašim Tači.
Evropski zvaničnik je rekao da Velika Britanija i dalje ostaje posvećena regionu, nezavisno od odnosa Londona sa Briselom.
„Želim da region živi u miru i stabilnosti“, rekao je Dankan.
Predsednik Kosova Hašim Tači istakao je da je Kosovo promoter mira i dijaloga u regionu i da radi na izgradnji dobrih međususedskih odnosa sa svima, obuhvatajući i Srbiju.


