Prema njegovim rečima, tokom samita Brdo-Brioni razgovor je vođen u veoma prijateljskom tonu, ali kako je dodao, uvek ima varnica sa kosovskom predesednicom Atifete Jahjagom, koja po azbučnom redu govori ranije i uvek naglašava da je Kosovo država, na šta predsednik Srbije uvek precizira u kom je Kosovo statusu.
„Ja onda odgovorim u kom je Kosovo statusu i da je to večiti status i da bi bilo bolje da pregovaramo, ali iskreno i otvoreno i da ono što dogovorimo i ispunimo“, rekao je Nikolić novinarima.
Prema njegovim rečima, Srbija se ne zaklanja iza odluke ni jedne druge institucije ukoliko predsednik države ili predsednik vlade nešto dogovore, Srbija to uvek ispuni.
On je podestio da je Priština samo jedan dan po potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju prepustila Ustavnom sudu da odmah suspenduje onaj deo Briselskog dogovora koji se tiče Zajednice srpskih opština.
Jahjaga, kako je dodao, ne može da govori o suštinskoj autonomiji, a o tome da je to najmlađa država na Balkanu bi „mogla da kaže nešto tek posle odluke Saveta bezbednosti.“
U Zagrebu je juče održan samit Brdo-Brioni na kome su učestvovali predsednici država bivše SFRJ i Albanije, a kome je prisustvovao američki potpredsednik Džozef Bajden i predsednik Saveta Evrope Donald Tusk.


