Sveobuhvatni predlog rešenja statusa Kosova iz 2007. godine (Ahtisarijev plan) u članu 2.5 definiše: „Kosovo treba da promoviše i u potpunosti poštuje proces pomirenja između svih zajednica i njihovih pripadnika. Kosovo će uspostaviti sveobuhvatni pristup, uz puno poštovanje polova, za suočavanje s prošlošću, koji treba da uključi široku lepezu inicijativa u okviru tranzicione pravde“.
„Najveći deo pretpostavki iz Ahtisarijevog plana je ispunjen. Očekujemo da zajednice koje žive na Kosovu mogu da grade zajedničku budućnost. Naše očekivanje će biti u potpunosti ispunjeno samo u slučaju pomirenja i suočavanja sa prošlošću“, rekao je, najavljujući konferenciju, šef Međunarodne civilne kancelarije (ICO) Piter Fejt.
„Svesni smo da je pomirenje dug, težak i bolan proces koji nasleđuje godine patnje. Sukobi i nasilje nisu samo crno-beli. Heroji nisu uvek pravi heroji, neki od njih su potpuno besmisleni nasilnici. U mnogim slučajevima, bivši neprijatelji vremenom postanu bliski saradnici i prijatelji“, dodao je šef ICO-a.
„Namera nam je da ova konferencija simbolično označi početak procesa pomirenja na Kosovu. Znamo da krajnji cilj neće biti moguće odmah ispuniti, ali se nadamo da će svi prihvatiti osnovne principe pomirenja. U budućnost se može gledati jedino kada se raščisti sa prošlošću, da se ona, bolna i naopaka, više ne bi ponavljala“, zaključio je Piter Fejt.
Koncept suočavanja sa prošlošću, ili tranzicione pravde, razvijali su razni organi UN-a i nezavisni eksperti. Smatra se da je sastavljen od 4 stuba: traganja za istinom, pravde, reparacije i reformi institucija.
Učesnicima konferencije u Prištini obratiće se, između ostalih, specijalni predstavnik EU na Kosovu Samuel Žbogar, visoki komesar OEBS-a za nacionalne manjine, ambasador Knut Volebek, komesar za ljudska prava Saveta Evrope Nils Muižnieks, izvršni direktor Fondacije za ljudska prava u Južnoj Africi Jasmin Suka i brojni lokalni zvaničnici, predstavnici civilnog društva i članovi porodica žrtava.


