U obnovljenoj crkvi Sv. Nikole u Prištini danas je uz prisustvo dvadesetak vernika iz ovog grada obeležena hramovna slava. Po prvi put nakon martovskog pogroma 2004. godine danas su zvonila zvona. Ni ove, kao ni niz prethodnih godina liturgija nije služena, a slavske kolače prerezao je parohijski sveštenik Milorad Cvetković. Angažovanjem dečanskih monaha crkva je opremljena osnovnim stvarima i prema rečima Dragice Janićijević ovde se sada oseća „prava crkvena atmosfera“. „Dobili smo puno stvari od dečanskih monaha i od grupe iz Beograda koja je ovde bila. Malo je više ljudi nego ranije, tri kolača su danas prerezana, a ne jedan kao ranije. I zvona su zvonila i čini mi se da to sve ide nekako nabolje. Nadam se da će nam odobriti i službu da imamo, pa da ovde dolazimo i češće, svake nedelje, a ne samo za slavu“, kazala je Janićijević. Đurđa Drmončić koja živi u Prištini seća se kada je crkva nekada bila puna ljudi. Smatra da bi i sad bilo više samo da ima službe. „Mi kad dođemo ovde, nekako oživimo. To je jedan poseban osećaj, ovaj miris tamnjana koji se širi ne samo unutar crkve nego i van crkve, sve je za nas posebno. Sve ono što je van crkve trenutno je za nas jedno pusto ostrvo bez Srba, “ kaže Drmončić. Crkva Sv. Nikole u Prištini uništena je marta 2004. godine. Tada je potpuno uništen ikonostas, rad debarskih majstora, jedan od najvrednijih i umetnički najostvarenijih radova te škole. Postoje još dva takva ikonostasa u Makedoniji i jedan u Bugarskoj. U crkvi je uništen i srbrni krst iz 19. veka, kakav postoji još samo u Dečanima i u Hilandaru. Komplenta arhiva matičnih knjiga je potpuno izgubljena, kao i ruska jevađelja, poklon ruskih careva s kraja 18. i početka 19. veka.
NAJNOVIJE VESTI
Nestabilno i dalje
1 min čitanja IZVOR: Kim
Na Kosovu od aprila registrovano 40 slučajeva malih boginja
1 min čitanja IZVOR: Kim

