„Prostorije SO Å trpce, u kojima su se do sada nalazili nelegalni predstavnici vlasti, su danas preuzele novoizabrane opštinske vlasti“, kazao je za KIM radio ambasador SAD-a na Kosovu, Kristofer Del. Del je dodao da su oni samo preuzeli prostorije, ali da je sva dokumentacija koja se tamo nalazila, kako je kazao, ostala netaknuta. „Ono što mogu da potvrdim jeste da su novoizabrani legalni predstavnici stupili na dužnost koja im je garantovana Ustavom Kosova i to je jedino što se tamo dogodilo“, naglasio je Del. On je rekao da je sva nadležnost Republike Srbije na Kosovu prestala 1999. godine po Rezoluciji Saveta bezbednosti UN 1244. „Možemo različito da mislimo da li je UNMIK ili Vlada Kosova onaj ko ima ultimativnu vlast ovde, ali ono što je sigurno jeste da je Rezolucijom sav autoritet i nadležnost, koje je Srbija imala na Kosovu, prestao. Ako govorimo o paralelnim strukturama koje je imenovala Republika Srbija, želeći da nastavi svoje prisustvo u vlasti na Kosovu, onda one jesu nelegalne i paralelne strukture i mi stojimo iza toga“, rekao je Del. Komentarišući prekid posete ministra za KiM Gorana Bogdanovića od strane KPS policije, ambasador SAD-a je kazao da je Bogdanović, iako stanovnik Pokrajine, u posetu Å trpcu bio kao predstavnik inostrane Vlade. „Postoje ustaljene i dogovorene procedure između Vlade u Prištini, predstavnika Euleksa i ICO-a kao i Vlade u Beogradu na koji način se traži, a potom i dobija odobrenje da se dođe u službenu posetu Kosovu. To gospodin Bogdanović zna, ali ovoga puta je sam odlučio da zaobiđe te procedure i došao u posetu nenajavljeno. S obzirom da je došao u svojstvu predstavnika Vlade Republike Srbije i namerno preduzeo takvu provokativnu aktivnost, smatramo da Vlada Kosova i policija pravilno postupila što ga je otpratila natrag“, rekao je Del.
NAJNOVIJE VESTI
Lakroa i Kurti razgovarali o dijalogu Kosova i Srbije
1 min čitanja IZVOR: KIM
INDEP: Kosovo daleko od ciljeva za obnovljive izvore energije
2 min čitanja IZVOR: KIM

