Admiral Mark Ficdžerald, komandant združene savezničke komande NATO-a u Napulju, posetio je danas glavni štab KFOR-a u Prištini, gde je razgovarao sa komandantom Markusom Bentlerom. Ficdžerald je kazao da KFOR nastavalja da ispunjava svoj mandat sa ciljem pružanja bezbedne i sigurne sredine na jednak i nepristrasan način. „Nedavni sastanak u Briselu 37 ministara odbrane zemalja koje imaju svoje vojnike u sastavu KFOR-a je jasan signal da je sigurnost na Kosovu od vitalne važnosti za čitav zapadni Balkan i Evropu uopšte. KFOR ostaje posvećen tom zadatku“, rekao je Ficdžerald. Ficdžerald je kazao da mu je posebno drago što su lokalni izbori u Partešu protekli mirno i izrazio zadovoljstvo velikom izlaznošću Srba. „Videli smo veliki broj glasača na ovim izborima, što nas približava mirnom i multietničkom Kosovu“, rekao je Ficdžerald. “Zaista sam impresioniran sa onim što sam video, a to je povećena sposobnost kosovske policije i poverenje. Bili smo u Žacu i lično sam se uverio šta policija radi kako bi se Srbi vratili u Istok“, dodao je Ficdžerald. Komandant KFOR-a, Markus Bentler, ponovio je da KFOR nastavlja sa prebacivanjem nekih svojih nadležnosti na kosovske institucije i da je to rezultat bolje bezbednosne situacije na Kosovu. “Å to se tiče kosovske policije sa njima sarađujemo na granici sa Albanijom. Cilj je da ojačamo kosovske institucije, kako bi im jednog dana predali nadležnost, tako da ćemo nastaviti ovaj proces na mnogim poljima“, kazao je Bentler.
NAJNOVIJE VESTI
Ministarstvo odbrane: Kosovo nije pozvano na samit NATO-a jer nije članica Alijanse
2 min čitanja IZVOR: KIM
Dizel danas jeftiniji
1 min čitanja IZVOR: Kim

