Njih tridesetak je krajem marta i početkom aprila štrajkovalo glađu jer su sistematizacijom radnih mesta u srpskom pravosuđu u Pokrajini, ostali bez posla. Å trajk su prekinuli pošto im je iz Osnovnog suda u Kosovskoj Mitrovici obećano da će biti vraćeni na svoja radna mesta. Nezadovoljni zbog neispunjenog obećanja, radnici pravosuđa su juče opet započeli štrajk glađu i najavljuju da će od ponedeljka blokirati sve prostorije Koordinacionog centra u Gračanici. Radnik suda u Gračanici, Violeta Jovanović, kazala je u izjavi za Radio KIM da je bez posla ostalo 35 radnika koji sa porodicama žive na Kosovu i Metohiji i da će sa štrajkom nastaviti sve dok ne budu ispunjeni njihovi zahtevi. “Dobili smo obećanje 4. aprila da ćemo svi biti vraćeni na svoja radna mesta, ali ništa od obećanja. Izmanipulisani smo, nemamo sredstava za život, zato smo ponovo stupili u štrajk glađu. Od ponedeljka ćemo blokirati sve prostorije koordinacionog centra“, rekla je Jovanovićeva. Ona je naglasila da su se čuli sa predsednikom višeg suda u Kosovskoj Mitrovici Nikolom Kabašićem koji im je rekao da moraju da sačekaju rebalans bužeta. Državni sekretar u ministarstvu za Kosovo i Metohiju Zvonimir Stević za KIM radio je rekao da su “obećanja data od pojedinih neozbiljnih predstavnika, da će se ovaj problem rešiti rebalansom budžeta, krajnje nekorektna, jer rebalansa neće biti do jeseni. “Razgovarao sam sa grupom ljudi koja je stupila u štrajk i rekao im da su njihovi zahtevi osnovani. Pre nekoliko meseci smo sa tim istim radnicima razgovarali i dogovorili da se njihov status reši. Međutim, ja ne znam iz kog razloga to do danas nije rešeno“, kazao je Stević. On je dodao da je danas, nakon sastanka sa radnicima, razgovarao i sa predsednikom suda u Mitrovici Nikolom Kabašićem i ministrom za Kosovo i Metohiju Goranom Bogdanovićem. “Predsednik suda Nikola Kabašic mi je rekao da je procedura u toku. A razgovarao sam i sa ministrom Bogdanovićem, iako ovo nije u nadležnosti Ministrastva za Kosovo i Metohiju, već u nadležnosti Ministarsva pravde“, kazao je Stević. Nakon reforme pravosuđa i nove sistematizacije radnih mesta, kojom su ukinuti okružni i opštinski sudovi na Kosovu i Metohiji, radnici pravosuđa južno od reke ibra su ostali bez posla. Od ukinuto 18 opštinskih sudova na Kosovu i Metohiji, uspostavljen je samo Osnovni sud u Kosovskoj Mitrovici koji ima sudske jedinice u Ranilugu, Gračanici, Goraždevcu i Å trpcu. U ovim sudskim jedinicama radi samo četiri radnika, dok je u Osnovnom sudu u Kosovskoj Mitrovici angažovano više od 80 judi.
NAJNOVIJE VESTI
Izdavačka kuća „Panorama-Jedinstvo“ predstavila godišnju produkciju i novi broj „Stremljenja“
3 min čitanja IZVOR: Kim
Osojane od juče bez vode
1 min čitanja IZVOR: Kim

