Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije Milovan Drecun je rekao da te prepreke nisu u skladu sa postignutim dogovorom i istakao da se od toga neće odustati.
„To je za nas nepovratno stanje, mi ne možemo sada da odustanemo od naziva te liste, tako da mislim da ćemo tu imati novu situaciju koja će biti problematična, a koja će, verujem, biti razrešena na sastanku Hašima Tačija sa premijerom Srbije i prvim potpredsednikom vlade i da ćemo ipak uspeti da izađemo na te izbore i da se oni održe“, rekao je Drecun.
On ističe da je najvažnije bilo da Vlada Srbije pošalje snažnu poruku i snažno motiviše Srbe da izađu na predstojeće izbore, što se najbolje postiže formiranjem liste iza koje evidentno stoji država.
Kako kaže, stav Vlade Srbije poznat je od trenutka kada je postignut briselski sporazum, a državna strategija u narednom periodu bazirana je na formiranju buduće zajednice srpskih opština, za šta je izlazak Srba na izbore od izuzetnog značaja.
„Ona ne može da se formira ako Srbi bojkotuju izbore, odnosno biće formirana, ali pitanje je ko će rukovoditi tom zajednicom i koliki će biti uticaj Beograda, odnosno koliki bi bio uticaj Prištine“, ističe Drecun.
Govoreći o pojedinim strankama koje su već učestvovale u vlasti u Prištini i o nekim koje se sada pojavljuju, Drecun kaže da za učešće na izborima kod njih postoji dvostruka motivacija.
„Već je određen jedan postupak koji nije dozvoljen, nije prihvatljiv, a to se svodi na razna obećanja, na novčane ponude da se glasa i mislim da ćemo tu imati dodatnu motivaciju tih stranaka koje žele da u narednom periodu raspolažu velikim količinama novca, da deo tog novca ide u korist srpskog naroda, ali da veći deo ide u nečije džepove“, objašnjava Drecun.
Prema njegovim rečima, aktivnosti pojedinih srpskih stranaka na KiM pokazuju da iza njih stoji Priština, koja ih snabdeva ogromnim količinom novca, između ostalog, obezbeđuje im medijsku i svaku drugu podršku.
„Kada imate staru poznatu priču, te delite sadnice, ili ne znam šta sve, prvo se postavlja pitanje odakle vam novac. Kada Vlada Republike Srbije podržava Građansku inicijativu Srbija ne može da se ponaša tako. Najvažnija poruka koja se šalje je da se shvati da će iza onih građana koji izađu na izbore stajati naša vlada i da će stajati iza zajednice srpskih opština, za čije se finansiranje priprema i zakon“, kaže Drecun.


