NAJNOVIJE VESTI
Browsing: integracija obrazovanja i zdravstva
Predizborna kampanja koja uključuje pritiske, opstrukcije, otkaze sa posla, korišćenje budžetskih sredstava za dobijanje glasova birača na Kosovu, počela je znatno pre zvaničnog početka. Prema nezvaničnim podacima, više od 20 ljudi je ostalo bez posla u sistemu srpskog obrazovanja i zdravstva na centralnom Kosovu, a zbog veza sa strankom Nenada Rašića. Neki od njih su pokrenuli tužbe protiv institucija u kojima su do sada bili zaposleni.
Srpski nacionalni forum (SNF) iz Gračanice najoštrije je osudio postupak lokalnih rukovodioca srpskih institucija na Kosovu koji su, kako kaže, po naredbi Aleksandra Vučića otpustili zaposlene koji su politički neistomišljenici Srpske liste.
O ozbiljnosti situacije u kojoj se, nakon gašenja ili izmeštanja brojnih institucija sistema Republike Srbije koje su funkcionisale na Kosovu, našao i Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Severnoj Mitrovici, govorila je u podkastu Medija centra Senka Kostić, docentkinja na Katedri za psihologiju ovog univerziteta.
Prikupljanje dokumenata u okviru Zakona o strancima se, kaže profesorka Senka Kostić, servira kao administrativno pitanje a zapravo je reč o početku integracije Prištinskog univerziteta u kosovski sistem. Advokatica Jovana Filipović kaže da je važno da “neko sa vrha” konačno kaže šta je dogovoreno, dok Tijana Grujić iz NVO CASA ukazuje na brojene probleme sa kojima se građani sreću tokom pokušaja registracije u kosovski sistem i prijavljivanja za dobijanje boravišne dozovole.
„Niko ne dovodi u pitanje da se zakoni Kosova primenjuju na celoj teritoriji. Međutim, to mora biti urađeno na način koji ne remeti svakodnevni život građana“, kazao je ambasador nemačke Rajner Rudolf.
Petar Petković, direktor Kancelarije za KiM tvrdi da su netačne su interpretacije kosovskog premijera Aljbina Kurtija da evropsko rešenje propisa o strancima podrazumeva integraciju obrazovnog i zdravstvenog sistema Srbije.
“Idealno bi bilo da se primena zakona o strancima i vozilima odlože dok se ne nađu načini na koje sve prepreke mogu da se premoste”, kaže Jovana Radosavljević iz Nove društvene inicijative.
SANU poziva Vladu Srbije da reaguje na najave o promeni pravnog statusa Prištinskog univerziteta.
U Misiji Srbije pri EU u Briselu održan je brifing sa predstavnicima država članica i predstavnicima evropskih institucija o situaciji na Kosovu, na kojem su im predočene posledice primene zakona o strancima i vozilima koja je najavljena od 15. marta.
Grupa profesora i studenata Prištinskog univerziteta u Severnoj Mitrovici održava tribinu pod nazivom „UPKM – Privremeno sedište, stalna institucija“ na kojoj se govori o posledicama primene Zakona o strancima, ali i budućnosti ove visokoškolske ustanove. Profesor Slobodan Orlović kaže da je uveren da se iza očiju javnosti odvijaju razgovori između predstavnika Beograda i Prištine da se pomenuti zakon odloži. Advokat Dragutin Nenezić smatra da treba tražiti rešenja u okviru kosovskih zakona i da su ona moguća.
Grupa profesora i saradnika Pravnog fakulteta Prištinskog univerziteta u Severnoj Mitrovici i pokrenula je onlajn peticiju za očuvanje ovog Univerziteta.
Član Predsedništva Srpske liste Igor Simić, rekao je da se hapšenjem nevinih Srba na Kosova astrašuje srpsko stanovništvo i da se time šalje poruka da niko nije bezbedan. Pored toga, Simić navodi da stupanjem Zakona o strancima, Priština želi i administrativni progon Srba.
„Slon je prisutan i svi se pravimo da ne postoji. Tako smo se na fakultetu i ponašali“, kaže dr Senka Kostić, docentkinja Filozofskog fakulteta u Severnoj Mitrovici, osvetljavajući aktuelnu situaciju u vezi sa pripremama za primenu dva zakona na Kosovu.
Grupa studenata Prištinskog univerziteta sa sedištem u severnom delu Mitrovice pozvala je poslanike Skupštine Srbije da zakažu raspravu o statusu ove visokoškolske ustanove na Kosovu.
Odbornici GI „Sever za sve“, GI „Koreni“ i Srpskog narodnog pokreta neće učestvovati na „konsultativnoj sednici“ koju je za podne u afmiteatru FTH zakazala Srpska lista.
Predstavnici deset opština sa srpskom većinom održaće sutra konsultativni sastanak u amfiteatru Fakulteta tehničkih nauka u Severnoj Mitrovici povodom novonastale situacije vezane za budućnost srpskog obrazovanja i zdravstva na Kosovu, saznaje Radio Kim.
Vršilac dužnosti zamenika premijera Kosova Besnik Bisljimi, koji je ujedno i šef pregovaračkom tima Prištine u Briselu sa Beogradom, izjavio je da predstoji „pet ili šest veoma važnih nedelja“ u kojima je, kako je naveo, potrebno biti „konstruktivan“ kako bi se „pokrenuo proces integracije“ obrazovnih i zdravstvenih institucija koje i dalje funkcionišu u sistemu Srbije.
Kosovske institucije moraju da obezbede jednake uslove za sve političke stranke na predstojećim lokalnim izborima u oktobru, poručila je otpravnica poslova Ambasade SAD u Prištini Anu Pratipati u intervjuu za nekoliko medija koji na Kosovu izveštavaju na srpskom jeziku. Istakla je da je ravnopravno učešće Srba u izbornom procesu ključno za njihovu zastupljenost i budućnost na Kosovu.

