Browsing: Zakon o upotrebi jezika
Udruženje novinara Srbije (UNS) sa svojim ogrankom Društvom novinara Kosova i Metohije (DNKiM) protestuje zbog kršenja Zakona o upotrebi jezika na Kosovu, tokom posete kosovske ministarke industrije, preduzetništva i trgovine u tehničkom mandatu Mimoze Kusari Ljilje severu Kosova.
Udruženje novinara Srbije (UNS) sa svojim ogrankom na Kosovu, pozvalo je UNICEF da na svom Instagram nalogu počne redovno da objavljuje sadržaj i na srpskom jeziku, ukazujući na to da se komunikacija ove organizacije trenutno odvija gotovo isključivo na albanskom.
Udruženje novinara Srbije (UNS) sa svojim ogrankom na Kosovu protestuje zbog toga što su tri agencije Ujedinjenih nacija odlučile da medijima na srpskom jeziku šalju saopštenja i informacije isključivo na albanskom jeziku i traže da ovakva praksa bude hitno promenjena.
Iako su na Kosovu službeni jezici albanski i srpski, nekoliko agencija Ujedinjenih nacija koje deluju na Kosovu već duže vreme novinarima šalju saopštenja, pozivnice i druge informativne materijale isključivo na albanskom jeziku.
Grupa nevladinih organizacija sa severa Kosova oštro je reagovala na jučerašnje obraćanje vršioca dužnosti premijera Aljbina Kurtija novinarki KoSSeva kojoj je poručio “da ne bi bilo loše” da postavi pitanje na albanskom.
Neusklađenost sadržaja između albanske i srpske verzije sajta, loš prevod, kao i nedostatak ključnih dokumenata na srpskom jeziku — uključujući administrativna uputstva, zakonske akte i aplikacije za zapošljavanje, zaključak je nakon analize zvaničnog sajta i društvenih mreža Ministarstva ekonomije.
Veliki deo sadržaja na platformama za komunikaciju – uključujući dokumenta, objave, saopštenja, obaveštenja, kao i druge relevantne informacije – dostupan je na srpskom jeziku, čime se u velikoj meri omogućava pristup informacijama svim građanima bez obzira na jezik kojim govore, pokazala je analiza zvaničnog sajta i društvenih mreža Ustavnog suda Kosova. Ipak, uočene su i određene jezičke anomalije koje se ogledaju u neujednačenoj praksi u pojedinim kategorijama sajta, te digitalnih kanala komunikacije – pojedini sadržaji sadržaji nisu prevedeni.
Medijima koji izveštavaju na srpskom jeziku na Kosovu kasno sinoć su stigli pozivi da danas 5. marta u kasarni „Adem Jašari“ u Prištini prisustvuju „strojenju kvadrata KBS-a“, odnosno „svečanosti postrojavanja Kvadranta BSK-a“. O čemu se, zapravo, radi?

