Browsing: Vesti

Već godinu i po dana političko tlo Kosova ne prestaje da podrhtava.

Institucionalna kriza počela je u februaru 2025. kada je posle rekordnih pokušaja nekako konstituisana skupština, a nastavljena je posle dva ciklusa parlamentarnih izbora.

Zato će stanovnici Kosova sa biračkim pravom treći put na glasanje u nedelju, 7. juna.

Organizacije civilnog društva sa severa Kosova – Centar za afirmativne društvene akcije (CASA), Aktiv, Nova društvena inicijativa (NSI) i Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER) – reagovale su povodom postavljanja naziva ulica u Severnoj Mitrovici bez konsultacija sa opštinom. „Spor oko naziva ulica jasan je pokazatelj arbitrarnog odnosa centralnih vlasti prema ustavnim i zakonskim nadležnostima opština“, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Neformalna grupa profesora i saradnika Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici „Proaktiv“ uputila je otvoreno pismo rektoru Univerziteta, proširenom Rektorskom kolegijumu i Povereniku za zaštitu ravnopravnosti, izražavajući ozbiljnu zabrinutost u vezi sa budućim institucionalnim, pravnim i profesionalnim statusom Univerziteta.

Centralna izborna komisija (CIK) usvojila je operativni plan za dan izbora 7. juna. Njime se preciznije određuje organizacija, koordinacija i odgovornosti službenika angažovanih u administriranju izbornog procesa unutar i van Kosova.

Predstava NPP-a „Kosovski ciklus“ biće izvedena u sredu 10. juna od 20.00 časova u Domu kulture „Gračanica“ u okviru „Vidovdanskih svečanosti“. Ulaz za publiku je slobodan.

Na Zapadnom Balkanu jedino Kosovo nije uključeno u projekte koji proširuju energetski uticaj Sjedinjenih Američkih Država u regionu. Uoči prevremenih parlamentarnih izbora 7. juna, pitanje potencijalnog snabdevanja tečnim prirodnim gasom (TPG) iz SAD dobilo je povećanu pažnju.

Odbor za spoljne poslove Evropskog parlamenta (AFET) izglasao je finalnu verziju Izveštaja o Srbiji, koji je pripremio izvestilac Tonino Picula. Za izveštaj je glasao 51 član AFET-a, 14 je bilo protiv, dok je desetoro bilo uzdržano. Izveštaj usvojen na današnjem Odboru, koji obuhvata i takozvane kompromisne amandmane, a u koji je N1 imao uvid, znatno je oštriji i obimniji od prvobitnog nacrta koji je 17. marta javno predstavljen.

Predstavnici Srpske liste razgovarali su u Prištini sa predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom o, kako je potvrdio Igor Simić, institucionalnom nasilju koje prema Srbima sprovodi aktuelna vlast na Kosovu. „Evropska unija mora aktivnije da reaguje i ustane u zaštitu prava srpskog naroda“, kaže Simić.

Direktor Instituta za istraživanje i razvoj politika (KIPRED) Ljuljzim Peci kritikovao je postavljanje novih tabli sa nazivima ulica u Severnoj Mitrovici, ocenivši da je reč o potezu vlade u tehničkom mandatu koji je, prema njegovim rečima, suprotan Zakonu o lokalnoj samoupravi i predstavlja zloupotrebu opštinskih nadležnosti.