Tako sarajevsko Oslobođenje, prenoseći Hinu, piše da su u izjavi objavljenoj dan nakon razgovora s obe strane francuski predsednik Emanuel Makron, nemački kancelar Olaf Šolc i italijanska premijerka Đorđa Meloni rekli da je vreme da balkanski susedi ispune prethodne obveze.
„Njihov potez usledio je nakon rastuće međunarodne zabrinutosti da bi se bivši ratni neprijatelji mogli vratiti otvorenom sukobu nakon niza nasilnih incidenata poslednjih meseci. Velik deo napetosti usredotočen je na severno Kosovo, gde etnički Srbi čine većinu. Ostatak Kosova pretežno čine etnički Albanci“, piše ovaj sarajevski list i odaje da su u svojoj izjavi Makron, Šolc i Meloni ponovili dugogodišnje pozive kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju da uspostavi Zajednicu opšina sa srpskom većinom na severu, dajući lokalnim Srbima određen stupanj samouprave.
U pismu, kako piše portal Klix.ba, komentarišući sastanke u četvrtak u Briselu, s premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem i predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, evropski čelnici ističu da pozdravljaju predanost „obe strane“.
„Uzeli smo u obzir komentare čelnika Kosova i Srbije na Evropski statut za uspostavu Zajednice opšina sa srpskom većinom na Kosovu i njihovu izraženu spremnost za sprovođenje. Nacrt statuta koji smo predstavili i u celosti progurali, uključuje savremeni evropski način rešavanja osetljivog pitanja zaštite manjina, u skladu s najboljom evropskom praksom i standardima, unutar parametara koje definišu stranke, stoji u objavljenom pismu na veb stranici nemačkog kancelara“, prenosi ovaj portal.
Slobodna Bosna podseća u svom teksu naslovljenom „Hladan tuš za Vučića“ da je EU odnose Kosova i Srbije imala i kao tačku rasprave na sastanku Evropskog veća. U zaključcima s tog sastanka pozvani su i Kosovo i Srbija da ‘bez kašnjenja i bez preduuslova ispune sve dosadašnje sporazume‘. Upozorili su da će nedostatak napretka u implementaciji imati posledice i po jednu i po drugu stranu.
Podgoričke Vijesti pišu da je Borelj posle razgovora izjavio da dogovor lidera Srbije i Kosova nije bio moguć zbog preduslova svake od strana koji su za drugu bili neprihvatljivi.