Kako Novosti nezvanično saznaju, srpski zvaničnici bi sa ovim predlogom trebalo da izađu pred Evropsku uniju i Prištinu u nastavku dijaloga.
Dobro obavešteni izvori ovog beogradskog dnevnika prenose da bi upravo ova ideja trebalo da posluži za uvođenje aneksa u Briselski sporazum, o čemu je prvi govorio Tomislav Nikolić.
Prema saznanjima ovog lista, “srpske jedinice“ funkcionisale bi u sistemu pokrajinske bezbednosti, ali bi se na njih preslikao model primenjen u organizaciji policije na severu. To bi značilo postojanje regionalnog komandanta i sastav jedinice koji odgovara etničkoj strukturi severa.
Delovanje jedinice sa severa usaglašavalo bi se sa Zajednicom srpskih opština. Istovremeno, na ovom području ne bi bilo drugih delova kosovskih bezbednosnih struktura kako je već odlučeno Briselskim sporazumom.
Ovakvo rešenje, prema izvorima Novosti, dugoročno bi bilo garant bezbednosti severa, jer NATO strukture na Kosovu neće ostati neograničeno. Model o kome se razmišlja podseća na vojsku BiH sastavljenu od tri brigade – muslimanske, hrvatske i srpske.
Vojska Kosova, prema najavama iz Prištine imaće 5.000 pripadnika, dok će 3.000 vojnih obveznika činiti rezervni sastav. Nova oružana sila na Balkanu biće operativna do 2019, do kada će vlasti iz Prištine da okončaju ustavne promene, snabdevanje naoružanjem i vojnom opremom, i obuku ljudstva. Vojska Kosova imaće početni budžet od 65 miliona evra.