Dva dana nakon protesta više hiljada ljudi u Prištini, na kojem je zatražena ostavka ministra Aleksandra Jablanovića i preimenovaje „Trepče“ u javno preduzeće, među srpskim novinarima prisutan je strah zbog eventualnog ponavljanja situacije koja je u subotu zadesila televizijske ekipe RTS-a RTK 2 i B92.
Jedan od napadnutih od strane demonstranata Vladimir Milić, prisećajući se svog poslednjeg zadatka na terenu, na ulicama Prištine, kaže da su ga, dok je pokušao da snimi kadrove Vlade Kosova, ničim izazvana, napala dvojica maskiranih momaka.
„Jedan maskirani momak je krajnje drsko počeo da me vuče. Uspeo sam da se otrgnem i počeo sam da se udaljavam u pravcu pozorišta. Međutim, taj isti momak me je uhvatio opet za ruku i još jače počeo da me vuče ka masi. U tom momentu pojavio se momak koga nisam baš dobro video, zgrabio me za kameru i vukao me sa njom ka masi. Uspeo sam da otrgnem kameru iz njegovih ruku, dok me je ovaj prvi i dalje vukao“, kazao je Milić u jutarnjem programu RTV Kim.
Da se izvuče iz mase Miliću je pomogao stariji Albanac, ali i kolega, dopisnik B92 Bojan Trajković, koji je kasnije takođe napadnut od strane demonstranata.
Iz Društva novinara Kosova i Metohije apeluju na novinare da ne pokleknu pred talasom nasilja i netrpeljivosti, već da nastave da rade svoj posao i da insistiraju na odgovornosti onih koji napadaju i ruše.
“Novinari nisu bezbedni, ugrožena je profesija, ali i naši životi. Ipak, mi moramo da nastavimo naš posao, a policija takođe treba da radi svoj posao obezbeđujući sigurnost za nas i da otkriju one koji nas napadaju”, kaže Budimir Ničić, predsednik Društva novinara Kosova i Metohije.
Napade na novinare i snimatelje televizijskih ekipa RTS-a RTK 2 i B92, koji su pratili protestni skup u Prištini u subotu, osudila su novinarska udruženja, političke partije i predstavnici Vlade Srbije, ali jasne i javne osude kosovskih i međunarodnih zvaničnika nije bilo.
“Ovo što nema osude međunarodne zajednice i vlasti u Prištini šalje jednu opasnu poruku koju demonstranti mogu da protumači kao da je lov na Srbe u Prištini opet dozvoljen i da za to, očigledno, niko neće da odgovara”, ističe Ničić.
Društvo novinara Kosova i Metohije je, reagujući na izveštaj Evropske komisije o napretku s kraja prošle godine, već ukazivalo na to da su novinarska profesija i sloboda izražavanja ugroženi, a oni koji se medijskim poslom bave nezaštićeni.