U bioskopu “Armata” u Prištini je prikazan film “Reakcija: Mizoginija u digitalnom dobu” koji je rađen po istinitoj priči. Evropska unija, ambasada Nemačke i Misija OEBS-a na Kosovu su tako zajednički obeležile Međunarodni dan žena.
“Žene neće biti tihe u 21. veku”, poručila je predsednica Kosova Vjosa Osmani. Ona je dodala da moderna tehnologija, iako bi trebala da podstakne slobodu govora, zapravo često utišava žene širom sveta.
“Tehnologija i onlajn prostor bi trebalo da nas unaprede, ali vrlo često se prava žena drastično osporavaju. To bi trebalo da nas približi i omogući da prevaziđemo rodni jaz. Međutim, upravo suprotno, nejednakost se i dalje širi i možemo se zapitati šta mi to pogrešno radimo”, kazala je ona.
Osmanijeva je naglasila da je “pravo vreme da se suočimo sa pandemijom onlajn nasilja”.
“Neka se strah, nebezbednost, nedostatak nepouzdanja i sram izazvani onlajn nasiljem pretvore u snagu, ohrabrivanje. Mi imamo alat da otklonimo diskriminaciju nad ženama koje traje godinama, to počinje sa nama, mi moramo biti ti koji će pomoći da u tome uspemo. Onlajn prostor mora da se pretvori u bezbedan prostor za sve žene i muškarce, u prostor za napredak osnaživanje i jednakost”, navela je predsednica Kosova.
Ambasador Evropske unije na Kosovu Tomaš Sunjog je podsetio na značaj obeležavanja Međunarodnog dana žena.
“Ovaj dan je bitan kao period vremena koji je doneo promene kada su u pitanju prava žena, kao pokret koji i dalje postoji, kao datum čije značenje treba da bude prisutno u našim mislima svakoga dana. Priznaje žene kao majke, kćerke, sestre. Sa druge strane, podseća nas da mi, kao društvo, i dalje imamo neke ciljeve da postignemo kako bi žene i devojke imale iste prilike kao muškarci”, rekao je on.
Sunjog je dodao da su onlajn i sajber uznemiravanje stvarni problemi u životu žrtava.
“Ovakve nejednakosti mogu biti smanjene samo kada žene i devojke budu uključene u kreiranje digitalnih alata. Prava žena i rodna ravnopravnost su imperativi za mir i bezbednost u današnjem svetu”, zaključio je on.
“Podela nije između muškaraca i žena, vec je između ljudi koji diskriminišu druge i onih koji nediskriminišu”, istakla je Vera Bauman, šefica Odeljenja za razvojnu saradnju u ambasadi Nemačke.
“Ekskluzivna reč ’feminizam’ koja uključuje inkluzivne politike, feministička politika, nije davanje prednosti ženama, već suzbijanje strukture diskriminacije protiv žena, protiv dece, protiv LGBTQ zajednice, manjina i drugih. Feministička politika se tiče prava žena i dece koje cine 50 procenata svetskog stanovništva i one takođe treba da imaju pola moći”, kazala je Baumanova.
Šef Misije OEBS-a na Kosovu Majkl Devenport je podsetio na nultu toleranciju za sve oblike nasilja nad ženama.
“Ovo obuhvata nasilje u digitalnoj sferi koji je poseban fokus večerašnjeg filma. Kabija Ređa, direktorka OEBS-a za ljudska prava i prava zajednica i ja smo odlučili da se zajedno pojavimo večeras kako bi naglasili zajedničku poruku podrške osnaživanju žena i odbijanja svih oblika mržnje, mizoginije i nasilja”, kazao je on.
Kabija Ređa je navela da je naselje nad ženama uobičajena pojava širom sveta i dodala da Kosovo nije izuzetak.
“Prema statitisci Policije Kosova, u 2022. godini je prijaviljeno 2.817 slučajeva nasilja u porodici od kojih je 81 odsto bio protiv žena i devojka. Preostali procenat otpada na muškarce i dečake i ovo jasno ukazuje da je nasilje u porodici, kao i u drugim delovima sveta, u velikoj meri pojava izazvana rodnom pripadnošću. Vidimo povećanje digitalnog nasilja, a ono je podstaknuto u velikoj meri pandemijom kovida. Drago mi je što sam ovde na ovoj filmskooj projekciji u vezi sa ljudskim pravima, verujem da je umetnost veoma snažna, u ovom slučaju dokumenarni film u promovisanju društvenih ciljeva i oblikovanju stavova i ponašanja”, rekla je direktorka OEBS-a zadužena za ljudska prava i prava zajednica.
Dokumentarni film “Reakcija: Mizoginija u digitalnom dobu” govori o životu četiri žene na dva različita kontinenta koje su odlučile da se suprotstave mizoginiji, kao i o znacima upozorenja kada je u pitanju nasilje nad ženama, posebno na internetu.