U novom izdanju „Dogovora!?“ o pomenutim temama govore Katarina Marinković, novinarka Medija centra u Čaglavici, Dušan Borisavljević aktivista i osnivač Omladinskog saveta u Gračanici i Stefan Mirković, pravnik i aktivista u Humanitarnoj organizaciji „Kosovsko Pomoravlje“.
Na pitanje „Zašto mladi odlaze sa Kosova?“, Katarina Marinković odgovara: „Mi nemamo gradove, nemamo fakultete. Govorim o centralnom Kosovu. Osim odeljenja Poljoprivrednog fakulteta. Odlaze zbog fakulteta, ali se vrlo često dešava da odlaze i kada je srednja škola u pitanju. Kada je ta prekretnica u životu, tada se odlučuju da odu. Mi ovde nemamo ponude koje nudi jedan grad što se tiče zabavnog, sportskog i društvenog života. Sve je to nekako improvizacija“, kaže Marinkovićeva.
Međutim, dodaje i da često „mladi traže bolji hleb od pogače“, te da misle da je „tamo negde bolje nego ovde“. „Vrlo često nakon što mladi ljudi odu odavde odlaze i njihovi roditelji, logično je da odlaze za svojom decom i nakon toga prodaju i svoje kuće i svoja imanja“, dodaje novinarka.
Dušan Borisavljević iz Omladinskog saveta Gračanice ističe da mladi žele državni posao jer u privatnom sektoru ne motivišu previše prosečnog radnika. „Na primer u kafićima je prosečna plata konobara od 120 do 150 evra. Pričamo o marketim gde se „tegle gajbe“ za 220 do 250 evra i onda taj čovek ode kući, sedne i seti se da njegov školski drug radi za 100.000 dinara, za 700 – 800 evra u državnoj instituciji“, kaže Borisavljević.
Međutim, novinarka Katarina Marinković ističe da je plata službenika u Opštini Gračanica u pojedinim odeljenjima od 250 do 300 evra.
Stefan Mirković dodaje da ponekad novac nije presudan. „Neka bude i to primanje manje ali se ništa ne radi. Ili neka bude jednako, 150 do 200 evra ali se ništa ne radi i to je super“, kaže ironično predstavnik Humanitarne organizacije „Kosovsko Pomoravlje“ iz Parteša.
Kada je u pitanju poverenje u medije, Mirković ističe da mladi najviše prate društvene mreže i da se tu informišu. „Društvene mreže su im biliskije i otuda su one su one glavni način informisanja. Zaista, ima puno lažnih vesti ali je prednost to što nema cenzure, barem mislimo da nema cenzure“, kaže Mirković.
Kakve su još odgovore pružili sagovornici pogledajte večeras na Youtube kanalu RTV Kim i istoimenoj Fejsbuk stranici. Emisiju možete pogledati sutra na našem ali i portalima Radija Kontakt plus, KoSSeva, Radija Mitrovica sever i Radija Goraždevac.