“Jezik i kultura su suštinske komponente naših identiteta i povezuju zajednice. Slavljenje i učenje maternjeg jezika takođe je važno kako bi se osiguralo da svaka osoba postigne jezičku i matematičku pismenost”.
Naglašavaju da je uživanje jezičkih prava ključno za ostvarivanje građanskih, političkih, kulturnih i ekonomskih prava, kao što je utvrđeno međunarodnim standardima ljudskih prava.
“Učenje na maternjem jeziku takođe gradi kritičku osnovu za očuvanje jezičke raznolikosti i izgradnju inkluzivnog društva. Naša je dužnost da podsetimo državne institucije na njihovu obavezu da se pridržavaju kako domaćih zakona, tako i međunarodnih standarda kada je reč o pravu na upotrebu jezika”, stoji u saopštenju.
Institucija ombudsmana na Kosovu i Kancelarija poverenika za jezike, kako se navodi, rade zajedno na podršci višejezičnosti i primeni važećih jezičkih standarda širom Kosova.
“UNMIK i IOM (Međunarodna organizacija za migracije) će rado podržati napore obe institucije u cilju zaštite i promovisanja jezičkih prava kao pokretača mira, međusobnog razumevanja i prijateljskih odnosa među ljudima na Kosovu”, zaključuje se u saopštenju.
Ministarstvo za ljudska prava: Važnost negovanja maternjeg jezika
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Vlade Republike Srbije ukazalo je, povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika, na važnost negovanja maternjeg jezika, kako većinskog naroda, tako i jezika nacionalnih manjina.
Ministarstvo navodi da je Srbija, vođena idejom da posredstvom još jednog međunarodnopravnog akta, posvećenog zaštiti i unapređenju manjinskih jezika, doprinese zaštiti i očuvanju multikulturalizma i višejezičnosti, 2006. godine pristupila Evropskoj povelji o regionalnim ili manjinskim jezicima Saveta Evrope.
Ratifikacijom Povelje Srbija se obavezala da štiti sve manjinske jezike koji se koriste.
UNESKO ukazuje da je jezička raznolikost sve ugroženija i da više od 40 procenata svetskog stanovništva nema pristup obrazovanju na jeziku koji govori ili razume, navodi Ministarstvo.