Bezuslovnu kapitulaciju Nemačke u Berlinu je nešto iza ponoći 8. maja 1945. potpisao feldmaršal Vilhelm Kajtel, u ime Sovjetskog Saveza potpisnik je bio maršal Georgij Žukov, a u ime zapadnih saveznika britanski vazduhoplovni general Artur Teder.
Time je formalno završen Drugi svetski rat u Evropi, ali su ostaci nemačkih trupa i njihovih saveznika još nekoliko dana pružali otpor, dok je u Jugoslaviji to potrajalo do 15. maja.
Datum koji predstavlja službeni završetak Drugog svetskog rata jeste 2. septembar, kada je na američkom bojnom brodu Misuri u Tokijskom zalivu Japan potpisao kapitulaciju posle bacanja atomskih bombi na Hirošimu i Nagasaki.
U ratu koji je trajao nešto manje od šest godina, našla se 61 država i oko 110 miliona vojnika.
Procene govore o 50 do 80 miliona poginulih, od toga je civila bilo između 38 i 55 miliona.
Državna komisija bivše Jugoslavije svojevremeno je objavila da je u ratu poginulo 1.706.000 osoba, među njima više od 300.000 boraca.
Povodom Dana pobede nad fašizmom u Srbiji će danas biti položeni venci na Groblju oslobodilaca Beograda i kod Spomenika sovjetskim veteranima na Avali, dok će na Kalemegdanskoj tvrđavi biti postavljena cvetna instalacija.
Dan Evrope
Deveti maj obeležava se i kao Dan Evrope jer je tog dana 1950. godine ministar spoljnih poslova Francuske Robert Šuman objavio deklaraciju kojom je pozvao na uspostavljanje novog poretka u kojem ne bi bilo mesta za sukobe među evropskim zemljama.
Suština njegove ideje bila je u uspostavljanju zajedničkih tela, tačnije odnosa, najpre u proizvodnji i distribuciji uglja i čelika kao temelja industrijske snage.
Naredne godine osnovana je Evropska komisija za ugalj i čelik, koja je vremenom prerasla u Evropsku ekonomsku zajednicu, da bi četiri decenije kasnije, 1991. u holandskom gradiću Mastrihtu bila proglašena Evropska unija.
Evropski savet je 1955. godine u Milanu odlučio da se dan objavljivanja Šumanovog plana – 9. maj, obeležava kao Dan Evrope.
Dan Evrope biće obeležen i u Prištini. Šef Kancelarije EU na Kosovu Tomaš Sunjog će zajedno sa ministarkom Artane Rizvanoli otkriti „mural dobre energije“, koji je oslikan na bočnom zidu ove institucije.
Sunjog će zatim, prisustvovati majstorskom kursu veština ulične umetnosti u Evropskoj kući, a potom će od 18.00 časova otvoriti izložbu „Sledeći talas“. U 20 časova Novom amfiteatru Univerzitetske biblioteke u Prištini predviđen je koncert „Šopen Piano Fest“.