Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Nemanji Šaroviću zabranjen ulaz na Kosovo za Vidovdan

    27.06.2026 20:461 min čitanja IZVOR:

    Gradonačelnik demantuje da Opština Obilić ima bilo kakve veze sa organizacijom proslave Kosovske bitke

    27.06.2026 20:041 min čitanja IZVOR: KosovaPress

    Predstava „Plaža“ sutra u porti manastira Gračanica

    27.06.2026 19:491 min čitanja IZVOR: Radio Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Rad u Crvenom krstu: Težak i odgovoran ali human i lep posao
    Društvo

    Rad u Crvenom krstu: Težak i odgovoran ali human i lep posao

    „Rad u Crvenom krstu je lep i human, ali i težak i odgovoran“, navodi Jovica Mitrović koji je više od tri decenije deo ove organizacije u Kosovu Polju. Iako međunarodni dan dočekuju u kontejneru umesto u zgradi ali i bez službenog vozila, Jovica se ne žali, sve dok, kako ističe, pomoć za najugroženija domaćinstva i dalje stiže. O humanosti sekretara Crvenog krsta svedoče i korisnici iste koji bez njega ne mogu ni kod lekara. 
    Aleksandra Arsić ĆirkovićObjavio/la Aleksandra Arsić Ćirković08.05.2023 11:3214:48Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Kim
    Jovica Mitrović (Foto Kim)
    Jovica Mitrović (Foto Kim)
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Jovica Mitrović iz Lepine je radnik Crvenog krsta od 1994. godine, dugo godina je sekretar ove organizacije u Kosovu Polju. Kaže da ga je za ovaj posao predodredila subina.

    „Kao volonter organizaciju posmatrate s jedne strane, međutim kada postanete profesionalac onda imate puno obaveza, odricanja od porodice. Nažalost, mene je i rat zatekao na ovom poslu i trebalo je sve izdržati i propratiti. Bilo je veoma teško, međutim kada sumiram rezultate, ovo jeste težak i odgovoran posao ali je ujedno i posao koji je dobar, lep i human. Šta ima lepše od toga pomoći čoveku, ne samo kao Crveni krst, već i ovako“.

    „Bez Jovice nam nema opstanka“

    Da Jovica Mitrović ne pomaže samo tokom radnog vremena svedoče i sami korisnici humanitarne pomoći.

    „Živim sa 13.500 dinara penzije. Šta god stigne u godinu dve, Jovica podeli prvo nama i više nego što treba. Da nije njega mi ovde ne bismo ostali“, kazala je za Radio Kim Živana Petković iz naselja Bergen u Ugljaru.

    Raseljena iz Đakovice, Živana je tri godine stanovala u OŠ „Sveti Sava“ u Kosovu Polju, a od 2004. godine živi u ovom naselju.

    „Mi smo održali sastanak u zbornici škole pre 21 godinu, pitali smo Jovicu da li bi ti bio uz nas da mi ostanemo ovde. Rekao je dok sam ja sa porodicom ovde bićete i vi, ja neću otići bez vas. Od tog dana do danas, sa Jovicom smo kao porodica i ne možemo da zamislimo život bez Jovice, sigurno ne bismo ostali. Ovde nam bez njega nema opstanka“, navela je ona.

    Humanitarne pomoći je, prema Mitrovićevim rečima sve manje, a rat u Ukrajni je uticao na to.

    „Velike humanitarne organizacije su otišle na drugu stranu. Pomoć države Srbije i Kancelarije za Kosovo i Metohiju je jedina redovna, bar dva do tri puta godišnje. Imamo oko 250 porodica, blizu 600 lica koja smo u stanju da snabdevemo humanitarnom pomoći“, dodao je Mitrović.

    Kaže da siromašnih ima u opštini Kosovo Polje, iako, kako ističe, pojedini tvrde suprotno zbog prodaje imovine u ovoj opštini.

    „U svakom društvu ima ljudi koji su jako bogati i koji su otuđili svoje nepokretna imanja, ali ima puno ljudi koji su u veoma teško situaciji i u Kosovu Polju, Bresju i Ugljaru. Ljudi žive samo od minimalca i jedva sastavljaju kraj sa krajem, ima i izolovanih staračkih domaćinstava koje niko ne obilazi. Mnoge porodice su zaboravljene i od svojih najbližih“, napominje Mitrović.

    Raditi u kontejneru nije nikakav problem

    Crveni krst Kosovo Polje smešten je u naselju Bergen u Ugljaru, a radnici su sami rekonstruisali prostorije u kojima rade.

    „Da bi naša organizacija opstala mi smo bili prinuđeni da sami renoviramo ove prostorije, zbog međunarodne zajednice i u tome smo uspeli. Prostorijama jesmo zadovoljni, ali ja lično svoje radnike u Crvenom krstu nemam. Nažalost, za to nemam razumevanje, ali imam od strane lokalne samouprave i Kancelarije za Kosovo i Metohiju koji su mi ustupili dva radnika koja već 17 godina rade u Crvenom krstu“, kazao je Mitrović.

    Crveni krst Kosovo Polje nema ni svoje službeno vozilo.

    „Kada posmatramo u kakvim uslovima i gde živimo čovek mora da bude zadovoljan, a ja zaista jesam. Naš rad je više terenski nego u kancelariji. Imamo magacinski prostor od kontejnera, kancelariju od kontejnera i jednu salu za okupljanje mladih i gde održavamo skupštine Upravnog odbora takođe u kontejneru. Navikao je narod i mi smo navikli, tako da nije nikakav problem“, rekao je on.

    Brojne aktivnosti u Nedelji Crvenog krsta

    Nedelja Crvenog krsta počinje 8. i trajaće do 15. maja.

    „Naša najvažnija akcija održaće se u petak 12. maja sa početkom u 9 časova kada će u Domu zdravlja u Ugljaru biti održana akcija dobrovoljnog davanja krvi. Sve humane ljude pozivam da se odazovu ovoj akciji“, kazao je Mitrović.

    Distribucija humanitarne pomoći je mali segment u radu Crvenog krsta, ističe on. 

    „Naš rad baziramo na mladima, deca od 5 do 8. razreda vežbaju davanje prve pomoći i kako da se snađu u vanrednim situacijama. To će biti prikazano ostaloj deci i našem stanovništvu u četvrtak 11. maja u Srednjoškolskom centru u Lapljem Selu, Crveni krst Kosovo polje, Gračanica, Lipljan i Obilić prezentovaće svoj rad“, rekao je Mitrović.

    Crveni krst Kosovo Polje u okviru ove nedelje planira da poseti i staračka domaćinstva, ali i da organizije kviz „Šta znaš o Crvenom krstu i davalaštvu krvi?“ sa najmlađima.

    Međunarodni dan Crvenog krsta obeležava se 8. maja na rođendan Anri Dinana, osnivača Crvenog krsta, a ove godine obeležava se pod sloganom “Sve što činimo, činimo od srca”.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Aleksandra Arsić Ćirković

    Povezani članci

    Vidovdanska svečana sednica: Zavet Svetog Save i Kneza Lazara

    27.06.2026 14:57

    Gračanica: Održana dvadeseta „Vidovdanska izložba rukotvorina“

    26.06.2026 18:14

    Osojane nedeljama bez urednog vodosnabdevanja, meštani traže pomoć međunarodnih organizacija

    26.06.2026 12:56

    Emili Rakhorst novi vršilac dužnosti šefa EULEX-a na Kosovu

    26.06.2026 12:45
    Izdvojeno

    Nemanji Šaroviću zabranjen ulaz na Kosovo za Vidovdan

    27.06.2026 20:461 min čitanja IZVOR:

    Gradonačelnik demantuje da Opština Obilić ima bilo kakve veze sa organizacijom proslave Kosovske bitke

    27.06.2026 20:041 min čitanja IZVOR: KosovaPress

    Predstava „Plaža“ sutra u porti manastira Gračanica

    27.06.2026 19:491 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Trajković: Inicijativa Opštine Obilić za Gazimestan pokušaj prisvajanja istorije

    27.06.2026 18:422 min čitanja IZVOR:
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.