Obeležavanje Evropskog dana jezika u opštinama Priština, Prizren i Gračanica organizovala je Kancelarija poverenika za jezike u saradnji sa institucijom Ombudsmana, a uz podršku ambasada Velike Britanije i Švajcarske, te Međunarodne organizacije za migracije (IOM).
„Cilj je da se promoviše i da se podigne svest među građanima da su jezici veoma bitni“, kazala je koordinatorka za komunikaciju pri Kancelariji poverenika za jezike Arta Plana.
Ona je dodala da će u saradnji sa IOM-om u Kancelariji premijera uskoro organizovati kurseve za učenje jezika.
„Bitno je da ima veliki broj zainteresovanih Albanaca koji uče srpski jezik“, kazala je Plana.
Mediji godinama unazad ukazuju na problem kršenja jezičkih prava u brojim institucijama, a uložen je i veliki broj žalbi.
„Naš mandat je da kontrolišemo institucije, lokalne i centralne, kao i agencije. Što se tiče toga, mi imamo jedan broj žalbi i pokušavamo da te žalbe preko medijacije rešimo. Mi smo imali čak i neke smešne situacije kad su prevodi bili nepotpuni. Uvek smo pokušavali da pomognemo građanima zbog žalbi, a bilo ih je dosta. Imamo naše mehanizme, tako da pokušavamo da radimo što više možemo“, dodala je ona.
Problemom upotrebe jezika se više od decenije bavi i NVO Komunikacija za razvoj društva (CSD)
„Na današnji dan simbolično organizujemo neku aktivnost da bi još malo skrenuli pažnju na ozbiljno kršenje Zakona o upotrebi jezika na Kosovu, naročito kada je srpski jezik u pitanju“, kazao je Ivan Nikolić, direktor ove nevladine organizacije.
On je dodao da se jezik krši u svim institucijama.
„To, nažalost, diktira i celokupna politička situacija koja je malo zategnutija, definitivno utiče na to da pojedinci u institucijama ne žele da poštuju zakon“, rekao je on.
Nikolić je poručio meštanima Gračanice da se „upoznaju sa svojim pravima, da ukazuju na njihovo kršenje, da se žale relevantnim institucijama dokle god je to moguće, jer jedino na taj način možemo da skrenemo pažnju šire javnosti o važnosti jezika“.
Obeležavanju Evropskog dana jezika priustvovao je i Ljutrim Ajeti, zamenik predsednice opštine Gračanica zadužen za zajednice.
„U našoj opštini koristimo i romski jezik kao službeni, ali još uvek nemamo prevodioca. Ovih dana intenzivno radimo na tome da imamo prevodioca za romski jezik, dok su za službeni jezik u upotrebi albanski i srpski. Ponekad dolazi do kašnjenja prevoda zbog velikog opterećenja koje opština ima sa dokumentima“, rekao je on.
Evropski dan jezika ustanovljen je od strane Saveta Evrope 2001. godine. Cilj je promovisanje i informisanje javnosti o značaju učenja jezika, kako u okviru škola, tako i van njih, ali i unapređenje stepena višejezičnosti i međusobnog sporazumevanja.