Visok vazdušni pritisak sa zapada Mediterana danas i sutra donosi vreo vazduh sa severa Afrike na Balkan. Visoke temperature ne pogoduju ni zdravim osobama, a posebno negativno utiču na hronične bolesnike.
„Naročito na asmatičare, hipertoničare, pacijente sa visokim krvnim pritiskom. Zato treba posebno voditi računa. Struka savetuje da se izbegava izlazak na sunce u periodu od 10 do 17 sati, posebno ugroženim grupama“, kazala je za Kim radio doktorka u Domu zdravlja Gračanica Biljana Janićijević Velić.
Hidratacija organizma najbitnija je tokom vrelih letnjih dana.
„Unošenje što više tečnosti da ne bi došlo do dehidratacije, u proseku dva do tri litra vode dnevno. Takođe i hladni napici mogu dosta negativno da utiču, jer je velika temperatura tela u tom trenutku“.
Doktorka je takođe savetovala da u cilju zaštite od sunca ljudi nose adekvatnu odeću, unose veće količine voća i povrća, a izbegavaju jaku i masnu hranu.
Na ulicama Gračanice primetan je manji broj ljudi, one koje smo zatekli borave u hladovini i slušaju savete lekara.
„Visoke temperature ne utiču baš najbolje na mene, ali kada se setim kako je ljudima u Arfici, nama je odlično. Imamo klimu, promaju, temperature nisu veliki problem sa ljude koliko za useve, štetne su po žito, kukuruz, voće i povrće. Rashlađujem se vodom, sokovima, kafom, najbolje je kada se krećeš, kada sediš u mestu nije baš prijatno, ali dobro“, kazao je taksista Dragan Stolić.
„Vreme utiče na raspoloženje, rashlađujem se klima uređajem, svežim voćem, povrćem i laganom hranom“, rekla je jedna meštanka Gračanice.
„Meni smetaju i visoke ali i niske temperature. Gledam da budem u hladovini, nisam ljubitelj leta“, dodao je jedan gospodin.
Prema prognozi meteorologa pad temperature očekuje se u sredu, kada će biti i pljsukova sa grmljavinom. Do kraja jula očekuju se prijatne temperature, ne više od 30 stepeni Celzijusa.
Klima uređaji u prostorijama su neizostavni kada su napolju izrazito visoke temperature, ipak ne treba preterivati sa spuštanjem unutrašnje temperature u odnosu na spoljnu. Maksimalna temperaturna razlika između temerature napolju i u klimatizovanoj prostoriji ne bi trebalo da bude veća od 5 do 10 stepeni Celzijusovih.