Diskusiju koja je za temu imala upravo korupciju u opštinama sa srpskom većinom zajedno su organizovali NVO Aktiv i NVO Centar za zastupanje demokratske kulutre (ACDC), a o ovom problemu su u Centru grđanske energije govorili Nenad Radosavljević i glavni i odgovorni urednik Radija Goraždevac Darko Dimitrijević.
“Ono što se u srpskim sredinama na Kosovu dešava, to je mito, korupcija, kriminal. Sve zajedno može da se zove jednim imenom, sveopšta pljačka. Veća pljačka se dešava samo u užoj Srbiji u odnosu na ovo što je kod nas. To je tako strašne razmere dobilo da više prosto nema nikakvog smisla i naravno da novinari, nažalost, su nemoćni u tome lavirintu jer mnogo toga neki mnogo moćniji i mnogo snažnijiji, i politički i na drugi način ništa ne mogu protiv toga”, kazao je Radosavljević.
Inače, Nenad Radosavljević je u SO Leposavić u periodu od 2013. do 2015. bio odbornik, pa je zabeležio niz slučajeva koruptivnih radnji iz tog perioda.
Kaže da je tada u razvoj ove opštine trebalo je da se uloži 11.882.000 evra, ali da je realizovano nešto više od tri miliona. “Šteta koja je učinjena građanima opštine Leposavić od strane Srpske liste je 7.243.317 evra. To je strašno i tragično. Ova šteta obuhvata i ono što su pare nestale, to je negde oko pet miliona evra i ono što nije doživelo realizaciju”.
Za koruptivne radnje vodi se postupak protiv tadašnjeg gradonačelnika Dragana Jablanovića, koji je bio član Srpske liste.
Radosavljević napominje da je nekoliko projekata u tom periodu započeto ali da nikada nije završeno.
“Najjasniji primeri su olimpijski bazen koji je koštao 1.250.000 evra i koga nema. Postoji samo jedna rupa koja je betonskim zidom oivičena, ništa više. Ni opreme nema, ništa. Onda postoji, Otkupna stanica u mestu Dren. To je ogroman objekat, mislim oko 300.000 evra bila vrednost i to su samo zidovi sazidani, stolarija je postavljena i više nema ništa unutra, nema hladnjača, ništa, nije priključena ni voda, ni struja, to je objekat koji sada polako nestaje od zuba vremena. Postoji Lovački dom, to je isto velika cifra, koji je sada potpuno ruiniran, a ono što je tamo postavljeno je odneto i mnoge druge stvari”.
Radosavljević kaže da je generalni revizor u to doba, Besnik Osmani, sve to zabeležio u godišnjem izveštaju ali da povodom toga niko ništa nije preduzeo.
“Ni te instance veće, političke vlasti, nemaju želju da se upliću, pogotovu nemaju želju da se upliću u “naš kriminal” i “našu korupciju”, kaže Radosavljević.
Radosavljević kaže da je i sada ista situacija. On kao flagrantan primer navodi to što Srbi nisu izašli na poslednje lokalne izbore u četiri opštine na severu Kosova aprila ove godine, te da budžet koji je bio namenjen za razvoj opštine vraćen u kasu. “Četiri i po miliona evra za ovu godinu je vraćeno u Prištinu i narod od toga nema ništa”, ističe on.
Novinar iz Goraždevca Darko Dimitrijević kaže da situacija u opštinama na jugu nije ništa bolja od onih na severu.
“Samo opština Peć je prošle godine krenula da uređuje jedan park u Goraždevcu koji je stao na stazama i tu se stalo, niko ne zna šta je u pitanju, niti može da dobije odgovor u čemu je problem, zašto se taj projekat ne završava. Kada su u pitanju institucije Vlade Srbije, mi smo imali konkretan primer dečijeg vrtića prošle godine koji je na nekom od skupova velikim rečima obećao predsednik Vučić, ali je to dobila firma iz Mitrovice i mi smo uvidom u portal Javnih nabavki videli da je raspisan konkurs, da je sve na kraju realizovano ali objekta jednostavno nije bilo po nekim dokumentima on je već trebalo da se priprema za korišćenje, da bude završen”, kaže Dimitrijević, navodeći da je njegova redakcija ispratila ovaj slučaj od postavljanja kamena temeljca do kraja.
“Korupcija je rak rana ne samo na Kosovu već i na celom Balkanu, ona je prisutna u mnogo većoj meri nego u ostalim delovima Evrope”, ističe Aleksandar Rapajić iz NVO Centar za zastupanje demokratske kulture. “Ono što imamo kao izveštaj Evropske Unije u poslednjih nekoliko godina je da se situacija na Kosovu popraila. Po mom mišljenju, rekao bih da građani to poboljšanje ne primećuju. Možda grešimo i imamo pogrešnu percepciju, ali što se tiče srpskih sredina na Kosovu tu je situacija još specifičnija zbog toga što finansiranje dolazi iz različitih izvora, sa različitih strana, tako da je i praćenje tih troškova mnogo teže”, kazao je Aleksandar Rapajić.
Darko Dimitrijević kaže da institucije, nažalost, ostaju neme na pisanja medija o koruptivnim radnjama.
“Iako su mediji važan korektivni faktor, iako se nama građani javljaju kada više nemaju kome i kada se nešto dešava na tu temu, čitavo društvo u kome mi živimo je jako koruptivno i tu ja ne bih izdvojio samo korupciju u smislu davanja novca za određenu uslugu, dobit, korist za lične, partijske, poslovne ili bilo koje druge interese. Naše društvo, generalno je u svakom pogledu korumpirano.
Dimitrijević smatra da je velika odgovornost kako na onima koji vode lokalnu zajednicu da promene takav način delovanja, ali je, naglašava, još veća odgovornost na institucijama koje direktno treba da kažnjavaju takve postupke.