Povodom 25 godišnjice rada i jedanaestog izdanja “Nedelje žena”, Nacionalni demokratski institut (NDI) na Kosovu organizovao je konferenciju pod nazivom “Voditi inkluzijom: ukrštanje ekonomije i politike”. Panel diskusije se održavaju u hotelu Emerald kraj Prištine.
Iz NDI su istakli da ovo izdanje “Nedelje žena” ima za cilj da, kroz različite sesije, donese otvoreni dijalog koji ističe prakse i prednosti inkluzivnog liderstva, kao fundamentalnog principa upravljanja koji uzima u obzir potrebe pojedinaca i različitih grupa u društvu, uključujući perspektive žena, nevećinskih zajednica, mladih, osoba sa invaliditetom, LGBT i drugih grupa.
“U proteklih 20 godina su ostvarili neverovatne stvari, promenili politiku kao i liderstvo na Kosovu. Više od 100 alumnista (svršenih studenata) se nalazi na različitim funkcijama i imali su različite uloge kao poslanici ili saveznici na vladinom nivou. Tako da ova uzbudljiva mreža svih ovih alumnista je jedna snažna pokretačka snaga za Kosovo”, kazala je direktorka NDI na Kosovu Nensi Soberberg.
VD direktora američke Agencije za međunarodni razvoj (USAID) na Kosovu Keri Monagan Hogler kazala je da USAID sa Vladom Kosova i međunarodnom zajednicom radi na traženju mogućnosti za žene na radnim mestima gde su “tradicionalno bili muškarci”, kao što je informaciona tehnologija, energetika, proizvodnja hrane i drugih.
“Radimo na tome da uvećamo broj žena koje će biti zaposlene u ovom sektoru. Takođe, znamo da se žene suočavaju sa velikim barijerama kao što su diskriminacija po pitanju politike zapošljavanja. Smatramo da je i ova tema Nedelja žena veoma važna jer ističe da je važno da imamo multidisciplinarni pristup kada pričamo o osnaživanju žena. Još jedan važan aspekt jeste liderstvo a to je da prevaziđemo te ekonomske i političke barijere, a to je važno ako želimo da imamo žene koje su lideri”, kazala je Hogler.
Predsednica Ustavnog suda Gresa Caka Nimani je navela da je Svetska banka objavila sveobuhvatan izveštaj o ženama, biznisu i zakonu. Prema njenim rečima, podaci su uznmirujući jer, kako je kazala, iako su privrede širom sveta usvojile zakone koji pružaju jednaka prava, žene imaju pristup u samo dve trećine.
Objasnila je i da ovi podaci zapravo znače da “ćerke nigde u svetu nemaju jednaka prava kao sinovi”.
“Ustavni sud, osim što ga vode žene već skoro jednu deceniju, većinu osoblja čine žene i te žene čine većinu rukovodilaca u Ustavnom sudu. Mimo ovog površinskog osvrta na dostignuća ostvarivanje ustavnih težnji za jednake mogućnosti između žena i muškaraca u političkom, ekonomskom i kulturnom životu ostavlja još dosta toga za poželeti i puno prepreka i nedostataka kada je reč o rukovodećim ulogama koje su prisutne na sistematskoj osnovi”, kazala je Niami.
U projektu “Nedelje žena” učestvovalo je 120 žena i muškaraca.
Konferencija posvećena “Nedelji žena” nastaviće se i sutra, a najavljeno je i učešće predsednice Kosova Vjose Osmani.