Platforma Kancelarije za pitanja zajednica je nastala u okviru projekta pod nazivom „Podrška institucijama i zajednicama u stvaranju inkluzivnog društva“ koji sprovodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM). Razvoj platforme je pomogla nevladina organizacija Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC).
Zaštita prava
„Program društvene inkluzije sa ovom fazom je počeo u martu prošle godine. Kroz različite vrste aktivnosti podržali smo društvenu koheziju, pomirenje, saradnju i suživot između zajednica. Aktivnosti se, pre svega, odnose na pitanje jezika, kao i na unapređenje i zaštitu prava nevećinskih zajednica“, kazao je ispred IOM-a koordinator na projektu društvene inkluzije i kohezije Igor Rašić.
Verifikacija diploma
Prema njegovom mišljenju, jedna od važnijih komponenata ovog programa je i proces verifikacije diploma izdatih na Univerzitetu u Severnoj Mitrovici.
„Proces vodi komisija imenovana od strane Vlade Kosova i Ministarstva obrazovanja u saradnji sa Evropskim centrom za pitanja manjinskih zajednica (ECMI). Komisija i ECMI proces vode zajedno sa obrazovnim institucijama koje funkcionišu po srpskom sistemu. Osim univerzitetskih diploma, mandat komsije će se prošitiri i na srednjoškolske, ali i one viših škola koje funkcionišu po srpskom obrazovnom sistemu“, istakao je Rašić.
Apliciranje za verifikaciju diploma moguće je pomoću elektronske platforme, ali i putem kontakt osoba iz Opština Ranilug, Gračanica i Severna Mitrovica.
„Kod opštinskih službenika svako ko želi može da odnese svoja dokumenta i pokrene proces verifikacije“, dodao je Rašić.
Nezpoznavanje jezika – najveća barijera
Verifikacija srednjoškolskih i diploma viših škola počinje u septembru, a biće propraćena i promotivnom kampanjom kako bi informacije što pre stigle do javnosti.
Učenje albanskog i srpskog jezika je, smatra Rašić, druga bitna komponenta ovog programa.
„Jedna od najvećih barijera ka pomirenju i unapređenju odnosa između ove dve zajednice (srpske i albanske) je upravo jezik. Radimo na različitim aktivnostima, trenutno izrađujemo akcione planove za učenje jezika. Radimo sa opštinama Prizren i Mamuša, a potrebno je da u pilot fazi pronađemo još dve opštine“, rekao je on.
Dve generacije studenata na Balkanistici
VocUp platforma, kursevi za javne službenike, program podrške kosovskoj akademiji za bezbednost, rečnik sa preko 40.000 reči, kviz i test – samo su neke aktivnosti koje je sprovela ova organizacija kako bi približila zajednice.
„Dajemo podršku Balkanistici na Filološkom fakultetu u Prištini, angažovanjem profesora srpskog jezika, stipendiranje studenata, studijskim posetama, seminarima i konferencijama. Planiramo dalju promociju Balkanistike preko društvenih mreža i određenih događaja. Balkanistika je reakreditovana 2021. godine i trenutno ima dve generacije studenata“, kazao je Rašić.
Neinformisanost
Putem Platforme Kancelarije za pitanja zajednica građani mogu dobiti informacije i potražiti pomoć lokalnih i centralnih institucija, ali i različitih organizacija, udruženja, te civilnog društva.
„Imali smo puno poseta na terenu, prikupili smo podatke o kojima zajednice nisu bile informisane, naročio u ruralnim delovima. Prilikom poseta videli smo da postoji dosta nedostataka, pre svega, kada govorimo o zapošljavanju, stipendiranju, Balkanistici i kursevima. Nisu bili informisani, mi smo zajedno sa donatorima izradili ovu platformu kako bi pomogli zajednicama koje žive u našoj zemlji“, kazao je Besart Tašoli, menadžer Kancelarije za pitanja zajednica.
Platforma na šest jezika
Platforma Kancelarije za pitanja zajednica dostupna je na šest jezika: srpskom, albanskom, romskom, bošnjačkom, turskom i engleskom.
„Na naslovoj stranici objavljene su vesti, imate uvid u našu misiju i ko je sve učestvovao u formiranju ove platforme. Informacije, kako i koga kontaktirati u slučaju određenog problema“, kazala je konsultantkinja IOM-a Manuela Petrović.
Putem Platforme možete prijaviti diskriminaciju, doći do besplatne pravne pomoći, kontaktirati Kancelariju Ombudsmana i poverenika za jezike.
„Možete pronaći informacije o svim nevećinskim zajednicama na Kosovu, preliminarne informacije o popisu stanovništva su već predstavljene. Kada budu objavljeni konačni rezultati, oni će se naći na našoj platformi“, dodala je ona.
Informacije o zaposlenju i grantovima
Informacije o mogućnostima zapošljavanja, sredstvima i grantovima koje obezbeđuje kosovska vlada i međunarodni donatori, kao i javni pozivi takođe će biti objavljeni na ovoj platformi. Nevladine organizacije će na njoj moći da se registruju.
Platformu Kancelarije za pitanja zajednica i projekat „Podrška institucijama i zajednicama u stvaranju inkluzivnog društva“ podržale su i finansirale ambasade Velike Britanije i Švajcarske.