Kako je saopšteno, odluka Agencije doneta je protiv saglasnosti lokalne samouprave i protiv je interesa građana ove opštine.
Predsednik opštine Dalibor Jevtić pokrenuo je proceduru za održavanje vanredne sednice Skupštine opštine Štrpce, ali termin održavanja sednice nije saopšten.
Ipak, iz Opštine Štrpce poručuju da je odluka Agencije za privatizaciju dolazi nakon smene prethodog direktora agencije koji ranije već upoznat sa stavom lokalne samouprave u Štrpcu.
“Predsednik opštine Štrpce Dalibor Jevtić je dopisom dana 23. jula 2024. godine obavestio generalnog direktora Agencije da se Opština Štrpce protivi procesu privatizacije ili davanja pod zakup nekoliko objekata u sklopu preduzeća ”Ineks”. Dodatno, predsednik opštine Jevtić se pozvao na zakonsku odredbu prema Zakonu o lokalnoj samoupravi, po kojoj predsednik opštine i Opština imaju pravo na eksproprijaciju nepokrektne imovine koja je od javnog interesa”, navodi se u saopštenju.
Kako kažu, procedura je pokrenuta od strane Opštine u dva navrata. Najpre Odlukom Skupštine donete 26. aprila 2013. godine koju je Vlada Kosova odobrila 28. avgusta 2018. godine. “Ta odluka nije sprovedena, pa je ponovni zahtev za eskproprijaciju podnet 29. decembra 2021. godine, odmah nakon stupanja na dužnost aktuelnog predsednika opštine Dalibora Jevtića”.
“Samo na osnovu ovih činjenica Kosovska agencija za privatizaciju prekršila je pravne norme stavljajući javni poziv za davanje u zakup ”Gradsku kafanu” koja se nalazi u samom centru Štrpca. Što se tiče objekta hotela ”Molika”, Agencija nije obavila ni formalno nikakvu procedaralnu obavezu da o tome obavesti Opštinu Štrpce”.
Kako se poručuje u saopštenju, ovakav postupak Agencije za privatizaciju doživljava se kao političko i institucionalno nasilje koju, kako navode iz opštine, aktuelni režim u Prištini sprovodi protiv interesa građana opštine Štrpce.
“Ukoliko međunarodna zajednica ne preduzme korake da spreči Kurtija u uzurpaciji života građana Štrpca, Opština Štrpce i njeni građani će se drugim mirnim i demokratskim sredstvima boriti protiv sprovođenja ove političke odluke”.
Opština poziva Agenciju za privatizaciju da otkaže pomenuti javni poziv, a pozivaju i članove borda ”Ski-centra Brezovica” da se javno izjasne da li su oni dali saglasnost za ovu odluku.


