Iako su lokalne ambulante opremljene osnovnim medicinskim materijalom, za složenije preglede i tretmane, meštani često moraju da putuju u veće gradove, što im zimi dodatno otežava dostupnost zdravstvenih usluga.
Doktorka Biljana Maksić-Miletić koja radi u zdravstvenom centru u Goraždevcu, kaže za Radio Goraždevac da u povratničkim mestima, poput Belog Polja i Brestovika, postoje ambulante i zdravstveni radnici, kao i da se trude da izađu u susret svima kada u Goraždevac dolaze lekari specijalisti.
“U povratničkim sredinama imamo ambulante, kao i radno angažovane zdravstvene radnike. To su ambulante u Belom Polju i Brestoviku, kao i u Pećkoj Patrijaršiji. Sve zdravstvene jedinice su snabdevene potrebnim medicinskim materijalom. Lekari redovno ordiniraju u ambulantama. Takođe, kada dolaze lekari specijalisti, naši pacijenti iz povratničkih sredina imaju mogućnost pregleda u našoj ustanovi, kao i obezbeđen prevoz. Trudimo se da svima izađemo u susret”, kazala je Maksić-Miletić.
Meštani sela Žur u opštini Prizren, Aslan Badali i Džemal Susuri, kažu da postoji velika potreba za lekarima jer pacijente najčešće privatnim vozilima moraju da vode u Prizren kod lekara.
“Naravno da postoji potreba, pogotovo sada kada je zimska sezona. Ima gripa, ima raznih bolesti i potrebni su nam lekari. Ako imamo hitan slučaj tokom vikenda, moramo sami da se odvezemo do Prizrena, da pošaljemo moje pacijente u urgentni centar ili bolnicu”, rekao je za TV Prizreni Aslan Badali.
“Šta da radimo? Idemo u Prizren. Ili taksijem ili autom koji imamo. Dužan sam. Moja drugarica je na primer jako bolesna, ne može da ustane i uđe u auto, osim ako je ne odvedu u hitnu pomoć i pošalju u Prizren” kaže Džemali Susuri, za TV Prizreni.
U vezi sa radom centara porodične medicine u ruralnim oblastima, direktor direkcije za zdravstvo opštine Peć, Petrit Loci, kaže za Radio Peja, da ovaj centar uglavnom pruža samo osnovne zdravstvene usluge poput terapije, davanje injekcija, infuzija i vakcina.
“Ove ustanove obično rade skraćeno radno vreme u poređenju sa centrima u urbanim zonama, tačnije, rade od 07:30 do 15:00 i pružaju osnovne usluge porodične medicine predviđene administrativnim uputstvom za primarnu zdravstvenu zaštitu. Pružaju terapijske usluge, davanje injekcija i infuzija, na osnovu propisane terapije od strane lekara, zatim vakcinaciju u onim centrima gde je proces vakcinacije proširen, a trenutno pokušavamo da proširimo i laboratorije za izvođenje analiza krvi”, kazao je Loci.
Centar Familijarne Medicine u selu Rečane u regionu Župe, pruža zdravstvene usluge za 12 sela u okolini. Glavna medicinska sestra Fljora Huduti, kaže za Radio Astra da ovaj centar meštanima ovih sela pruža jako veliki broj medicinskih usluga.
“Zdravstveni centar kao i svaki centar familijarne medicine opštine Prizren, pruža sledeće usluge, kao što su prevecija, sprečavanje bolesti, istovremeno i lečenje bolesti, edukacija pacijenata i zdravstvenih radnika, vakcinacija, stomatološke usluge i ostalo” kazala je Huduti.
Ona dodaje da se nada završetku hitne službe koja će raditi 24 sata dnevno, kao i dolasku novih lekara specijalista.
“U planu i realizaciji su i završetak izgradnje dežurne hitne službe koja bi trebala pružati uslue 24 sata dnevno, dolazak lekara specijaliste je inače u planu poput endokrinologa, interniste pedijatra, kao i dodatnih laboratoranata za analizu tiroidne žlezde i ostalo. Takođe, razmatramo planiranje ekipe patronažne službe, koja bi vršila posete starijim i nemoćnim pacijentima”, rekla je Fljora Huduti za Radio Astra.
Zdravstvene ustanove u ruralnim područjima često pružaju samo osnovne usluge, što otežava život stanovnicima udaljenih sela, tvrde sagovornici redakcija.