Na česte izjave koje se mogu čuti od predstavnika kosovskih institucija da su institucije obrazovanja i zdravstva Srbije na Kosovu paralelne, Jevtić postavlja pitanje “kome su paralelne?”.
“Naši fakutleti i naše zdravstvene institucije su stubovi našeg života i opstanka. Obzirom da vidimo sve šta Kurti radi.. “Ukoliko bude bilo kakvih pokušaja da nam upadaju u škole, i da na bilo koji način preuzimaju nasilno naše obrazovne institucije, mi ćemo našim životima štititi naše škole i naše fakultete“, kazao je on. Ističe da je sa tim stavom upoznao i predstavnike Kfora prilikom njihovog boravka u Štrpcu.
Nedavno je na prelazu Brnjak priveden direktor Osnovne škole “21. novembar” u Gojbulji kod Vučitrna. Kako je saopšteno iz Policije Kosova, direktor škole V.M. je priveden jer je kod sebe imao pečate škole, koju Kosovska policija tretira kao paralelnu instituciju Srbije na Kosovu.
Obrazovane i zdravstvene institucije su među onim retkim Republike Srbije koje funkcionišu na severu Kosova, nakon zatvaranja privremenih organa, banaka, filijala pošte, centara za socijalni rad, PIO fonda…
Školstvo i zdravstvo ključni za Srbe na Kosovu
Za Srbe na severu, ali i u ostalim delovima Kosova, školstvo i zdravstvo su ključni sistemi, ne samo zbog usluga koje dobijaju, već i velikog broja zaposlenih koji u njima radi. Alternativa srpskom školstvu i zdravstvu na Kosovu ne postoji za razliku od ostalih institucija u kosovskom sistemu, pa pojedini građani smatraju da su neosnovane izjave kosovskih zvaničnika da su one paralelne.
“Mi nemamo drugih institucija, naša deca ne mogu da idu u druge škole. Prosto, to je jedini način da ih obrazujemo i da ostanu ovde. Ako se te institucije zatvore, nemamo ni mi mogućnosti, neće moći da se školuju, tako da ćemo svi morati nažalost da napustimo Kosovo. Bićemo prinuđeni, nećemo imati alternativu”, kaže Miloš Subotić iz Severne Mitrovice.
Severna Mitrovica je univerzitetski grad jer su nekadašnji fakulteti iz Prištine premešteni su na sever. Na pitanja kako funkcioniše srpski univerzitet, rektor Nebojša Arsić nije želeo da pruži odgovore, navodeći “da sada nije vreme da o tome govori”.
Ipak, poznato je međutim da problemi postoje i u školstvu, kaže glavni i odgovorni urednik Radija Kim Goran Avramović, navodeći da kosovske vlasti ne dozvoljavaju dopremanje udžbenika iz Srbije na Kosovo.
“Ono što je karakterističan problem srpskog školstva je je da se roditelji svakog 1. septembra pretvaraju u švercere praktično, jer švercuju udžbenike za svoju decu koje donose sa teritorije centralne Srbije jer legalno oni te knjige ovde ne mogu da pojave, dakle moraju prosto da ih kriju po svojim vozilima”, kaže Avramović.
Elek: Postoji strah od novih upada u KBC u Mitrovici
Direktor Kliničko-bolničkog centra Zlatan Elek podseća da su pripadnici Kosovske policije u dva navrata upadali u prostorije Bolnice u Severnoj Mitrovici. Kažu da je tom prilikom načinjena šteta, da ništa nije pronađeno, ali da nije bilo obrazloženja zbog čega je pretres obavljen.
“Što se tiče upada u bolnicu, bila su dva upada u Kliničko-bolnički centar, vi to dobro znate, jedan se desio prošle godine, jedan ove godine”, kazao je Elek prilikom jučerašnjeg boravka u Gračanici.
Na pitanje da li strahuje od novih upada i pritisaka, Elek kaže:
“Mi ne možemo da verujemo vlastima u Prištini da li će biti upada ili neće u Kliničko bolnički centar. U svakom slučaju postoji strah zato što do sada niko nije kažnjen za te upade, zato što nismo dobili odgovor zbog čega je tih upada bilo, samim tim znači da kod svakog normalnog čoveka postoji strah”, kazao je Elek.
Govoreći o snabdevanju lekovima i sanitetskom materijalu koji je ranije bio problem, direktro KBC-a sada napominje da je pronađeno rešenje.
“Delimično smo problem prevazišli što se tiče snabdevanja, po tipu organizovanja jedne firme u kosovskom sistemu i koja nas sada snabdeva sa lekovima i infuzionim rastvorima”.
Kaže da to nije dovoljno da zadovolji potrebe bolnice ali da je učinjen prvi pozitvan korak.