Novinarske nagrade su dodeljene za ostvarenja u tri kategorije: televizijsko novinarstvo (nagrada „Živojin Čelić“), novinarstvo na radiju (nagrada „Rade Tomić“) i novinarstvo u štampi (nagrada „Milisav Milić“).
Predsednica UNS-a na Kosovu Ivana Vanovac je čestitala dobitnicama na nagradama i dodala da novinari nemaju mnogo vremena „za sitni vez probranih reči“.
„Radimo vrlo brzo, radimo dnevno političke stvari. Nažalost, ova godina je tako od nas zahtevala, a mi uvek odgovaramo potrebama građana“, rekla je.
Tri nagrade za priče o ženama
Dopisnici NIN-a sa Kosova i urednici Kim radija Zorici Vorgučić jednoglasnom odlukom žirija pripala je nagrada „Milisav Milić“ za novinarski tekst „Srpkinje sa Kosova trpe seksualno uznemiravanje“.
„Danas su nagrađene tri žene za tri priče o ženama i to je zaista lepo u godini koja, nažalost, nije bila lepa kada je u pitanju poštovanje prava žena. Htela bih da podsetim da su ove godine ubijene tri žene, od kojih jedna ovde u opštini Gračanica, u pitanju je Marija Živković iz Donje Gušterice. U ovoj godini je porastao broj prijavljenih slučaja nasilja nad ženama“, podsetila je Vorgučićeva.
Ona je istakla da je broj slučajeva seksualnog uznemiravanja na ulicama veliki.
„O tome je upravo ova moja priča. Ovom prilikom bih želela da se zahvalim i tim hrabrim ženama koje su javno istupile da govore o problemu sa kojim se suočavaju. Imala sam i lični motiv da pišem na ovu temu, upravo zbog saznanja da žene i devojčice iz mog okruženja gotovo svakodnevno doživljavaju seksualno uznemiravanje na ulici. Njima se dobacuje, neprimereno gestikulira, prati automobilima“, kazala je ona.
Vorgučićeva je dodala da poražava saznanje da je broj slučajeva seksualnog uznemiravanja na severu Kosova u porastu, i to, kako je rekla, „na području gde je toliko pojačano prisustvo Kosovske policije, ali i međunarodnih snaga bezbednosti“.
„U jednom danu je prikupljeno čak 30 svedočanstava žena koje su doživele seksualno uznemiravanje. Ne samo na ulici, već i na prelazima između Kosova i Srbije gde su, nažalost, učestvovali i pripadnici Kosovske policije“, naglasila je ona.
Druga nagrada za priču o nesalomivoj ljubavi i hrabrosti
Novinarka televizije Most Marijana Ristić dobila je nagradu „Živojin Čelić“ za reportažu „Majka hrabrost, Stanika Lazarević“.
„Moja heroina Stanika više od dve decenije živi život koji je satkan od bola i tragedije ali, kao što je negde i u obrazloženju rečeno, njena ljubav i hrabrost su nesalomive. Ona nam šalje poruku da moramo da izdržimo, da nikada u životu ne smemo da odustanemo“, kazala je ona.
Ristićeva je zaključila navodima da „u svim tim životnim nedaćama vera u Boga mora da nam bude glavna tačka“.
Nagrada čast i obaveza
Nagrada „Rade Tomić“ za radijsko novinarstvo pripala je novinarki Kontakt plus radija Sandri Dobrić za novinarski rad „Kosovski sevdah Saške Stefanović“.
„Moje koleginice Zorica i Marijana su sve rekle, koliko je teško raditi na Kosovu, sa kojim izazovima se novinari suočavaju. Ali smo, ja mislim uspele da u tim dnevno političkim vestima istaknemo pojedince čiji se glas ne čuje dovoljno“, kazala je Dobrićeva.
Ona je dodala da je nagrada „Rade Tomić“ velika čast, ali i velika odgovornost, koju će „u nekim budućim vremenima“ opravdati.
Novinarstvo srž demokratije
Zamenica ambasadora misije OEBS-a na Kosovu Kornelija Tejlor je naglasila da novinari imaju pravo da slobodno izveštavaju, te da zbog toga ne bi trebalo da se plaše.
„Zbog tog prava novinarstvo je u samoj srži demokratije. Međutim, poznato je nama, kao i medijima i novinarima, da to pravo nije uvek garantovano. Na Kosovu, ali i šrom sveta, 2024. godina nije bila laka za izveštavanje. Počela je sa onlajn uznemiravanjima, takođe ciljanim kampanjama protiv novinara, fizičkim napadima i političkim pritiskom“, kazala je ona.
Tejlorova je istakla da napade u novinarstvu najčešće doživljavaju žene, pa je samim tim, kako je dodala, jako bitno da se o toj temi priča i da se podrže novinarke.
Povelje za Radio Goraždevac i Radio Gračanica
Povodom značajnih jubileja dva medija sa Kosova, Radio Goraždevcu i Radio Gračanici koji su proslavili 25 godina postojanja, uručene su povelje UNS-a.
„Radio je za nas, bar u prvih deset godina posle 1999, bio sve. On je ’pokrivao‘ naše izolovane zajednice, naša geta, tako da nam je pružao neku nadu da nismo izgubili glas o sebi. Radio Goraždevac pre 24 godine, jedan mikrofon, nema struje, zvoni agregat. Radio Gračanica u jednoj maloj prostoriji u Domu kulture sabijena. Danas, posle 25 godina, ova dva medija su ozbiljno razvijena, sa ozbiljnim kadrovima, sa ljudima, sa onom najvažnijom životnom porukom, barem za nas – preživeli smo kao ljudi i kao profesionalci, dostojanstveno“, kazao je predsedik UNS-a Živojin Rakočević.
Novinarske nagrade UNS na Kosovu dodeljuju se u saradnji sa Misijom za organizacionu bezbednost i saradnju (OEBS).
Održana godišnja sednica UNS-a na Kosovu: Zabeležen 21 napad na medijske radnike
Pre dodele novinarskih nagrada, u sali Doma kulture u Gračanici održana je godišnja sednica ogranka Udruženja novinara Srbije (UNS) na Kosovu, a predstavljen je i usvojen godišnji izveštaj o radu.
„Kada je u pitanju ometanje u obavljanju novinarske dužnosti, ove godine smo evidentirali 21 slučaj, to je deset manje u odnosu na prošlu godinu. Ja lično mislim da to ne znači da se nešto mnogo promenila situacija, i dalje su novinari nezaštićeni. Možda smo imali malo manje situacija u kojima su novinari mogli da se nađu na meti napadača“, kazala je predsednica UNS-a na Kosovu Ivana Vanovac.
Ona je napomenula je da su novinari koji izveštavaju na srpskom jeziku u više navrata imali problema sa obezbeđivanjem prevoda na događajima koje su organizovali predstavnici raznih institucija.
U ovoj godini bilo je i događaja na koje su mediji selektivno pozivani. Prema navodima Ivane Vanovac, u tome su prednjačili Srpska lista i njeni funkcioneri.
Ona je, između ostalog, podsetila i na održavanje Skupštine Evropske federacije novinara u Prištini, iz čije organizacije je Udruženje novinara Srbije na Kosovu potpuno izopšteno.
„Ono što je važno je da je ta skupština održana bez nas. UNS nije učestvovao, ali jeste učestvovala naša Rezolucija o ubijenim i nestalim novinarima na području Kosova i ona je usvojena, što je dobro“, dodala je Vanovac.
Glavni izazov u narednoj godini, istakla je predsednica UNS-a na Kosovu, predstavlja nacrt zakona o Nezavisnoj komisijij za medije koji će ozbiljno i dalekosežno regulisati rad medija.