Ovu izjavu, Zećiri je dao nakon sastanka sa ministarkom ekonomije, Artanom Rizvanoli (Rizvanolli), i predstavnikom KEDS-a, Bujarom Jupajem.
Sastanak je održan nakon što su neke opštine Kosova, poslednjih nekoliko dana, bile suočene sa oštrim redukcijama električne energije.
„Kao Operator Sistema Prenosa želimo da pojasnimo građanima, preduzećima, medijima da je Elektroenergetski sistem suočen sa vanrednim opterećenjem, što je rezultat ekonomskog razvoja koji se desio u poslednjim godinama, kao rezultat elektrifikacije ekonomije i preduzeća. Operator Sistema Prenosa daje svoj maksimum da bi radio na našim kapacitetima“, rekao je Zećiri novinarima, prenosi Kallxo.
On je tokom svoje izjave dvaput ponovio da se trenutno Kosovo ne suočava sa nestašicom električne energije, već sa preopterećenjem.
„Nema nestašice električne energije, proizvodnja je na maksimumu. Radimo sa četiri bloka i osim jednog bloka koji nije u funkciji, četiri bloka rade na maksimumu. Takođe, KESCO, kao odgovoran za snabdevanje, uvozi dodatnu energiju, a KOSTT koristi sve svoje balansirajuće kapacitete sa Albanijom koji su nam na raspolaganju.“
Koliko trenutno Kosovo proizvodi, a koliko uvozi?
Prema rečima predsednika Upravnog odbora ZRRE-a, Imera Fejzulahua (Ymera Fejzullahu), Kosovo je samo tokom decembra 2024. uvezlo električnu energiju u vrednosti od 35 miliona evra.
Prema njegovim rečima, trenutni vrhunac potrošnje dostigao je više od 1.400 mgW/h, dok je kapacitet Kosova maksimalno oko 900 mgW/h, što znači da ostatak mora da se uveze.
„Za vašu informaciju, da kažemo, maksimalni vrhunac tokom letnje sezone ne prelazi 720. Sada imamo preko 1.400 nešto. Ako uporedimo potrošnju električne energije sa evropskim zemljama, mi smo gotovo šampioni u Evropi, zbog potrošnje“, rekao je Fejzulahu za Kallxo.
„… Sada potrošnja prelazi 1.400 mgW/h. Na maksimumu idemo da kažemo 800-900. Zavisi kako su proizvodne jedinice u proizvodnji, ali u proseku su oko 700. Gotovo isto, uvozićemo električnu energiju“, dodao je Fejzulahu.
On je rekao da bi bilo razumljivo ako bi ovaj visok zahtev bio izazvan ekonomskim razvojem. Međutim, prema njegovim rečima, potrošači su prešli sa drugih alternativa na potrošnju električne energije za grejanje.
„Bilo bi razumljivo ako bi ovaj zahtev došao zbog, da kažem, ekonomskog razvoja. I to bi bilo dobrodošlo, iako imamo povećanje potrošnje zbog novih preduzeća. Međutim, za nas je to neizdrživo, jer je veliki broj potrošača prešao sa drugih alternativnih izvora grejanja na potrošnju električne energije.“
Međutim, ministarka Artane Rizvanoli (Rizvanolli) izjavila je da efikasni uređaji, koji su subvencionisani od strane Ministarstva ekonomije u poslednjim godinama, nisu opteretili elektroenergetski sistem Kosova.
Ona je izjavila da su potrošači koji su subvencionisani sa ovim uređajima potrošili manje u poređenju sa prethodnim godinama.