Na putu do Jarinja, priključiće im se još kolega i građana. Sretnimo se na Sretenje je naziv velikog skupa u kolevci Sretenjskog ustava.
„Idemo sa porukom da smo i mi deo Srbije i da ćemo im pružiti podršku kad god možemo“, poručio je student Rašo.
A oni su: hiljade studenata sa svih državnih i pojedinih univerziteta u Srbiji koji su četiri, odnosno tri dana marširali sa svih strana Srbije i kasno sinoć iz tri pravca umarširali u kolevku prvog (modernog) Ustava tadašnje Knjaževine Srbije.
„Da se oslobodimo straha, oslobađa se i Srbija, zašto i mi da se ne oslobodimo?!“, kazao je 46-godišnji Srđan Đorđević, koji je prethodno podršku studentima dao i u Novom Sadu, tokom prethodnog marša, a organizovao je i prvi skup „15 minuta tišine“u Kosovskoj Mitrovici.
Lokalni autoprevoznik „Joe Travel“ organizovao je besplatni prevoz i on danas lično vozi studente takođe.
„Da podržimo studente, mladost i sav probuđeni svet koji štrajkuje mesecima širom Srbije. Dugo smo cupkali u mestu“, kazao je pre nego da sedne za volan.
Studenti iz Beograda, Novog Sada, Novog Pazara, Užica, Čačka, Gornjeg Milanovca i Niša slili su se sinoć u srce Šumadije, posle napornog pešačenja.
U grad su umarširali kroz špalir građana koji ih je oduševljeno dočekivao, pogačom i solju, zahvalnicama, aplauzima, sloganima i u suzama. Do prepunog Trga slobode, zakoračili su i crvenim tepihom koji je postavljen u tri pravca.
Danas se očekuje i najveći skup, koji su u prethodnim mesecima organizovali studenti, kao i 15-časovna blokada. Prethodni marš je bio na Novi Sad, a potom su Kragujevčani organizovali i trčanje-štafetu do kolega u Beogradu, kako bi ih pozvali na uzvratnu posetu.
Širom Srbije se već mesecima organizuje svakodnevno 15-minutna tišina za 15 žrtava pada nadstrešnice renovirane železničke stanice u Novom Sadu, uz blokadu fakulteta, osnovnih i srednjih škola, skupove poput današnjeg.
Studenti zahtevaju utvrđivanje odgovornosti za tragediju u Novom Sadu, sankcionisanje svih onih koji su u ova četiri meseca napadali studente, povećanje budžeta za visoko obrazovanje od 20% i političku odgovornost vlasti. A iako je vlast u više navrata tvrdila da su ispunjeni, objavljujući sve više dokumenata u vezi sa železničkom stanicom, i pozivala studente i rektorat na razgovor, studenti odgovaraju: U pravnoj državi se ne pregovara o osnovnim zahtevima za vladavinu prava. ispunite ih.
Republika Srbija danas obelеžava za srpsku državu dva ključna datuma – 1804. godinu od početka Prvog srpskog ustanka u Orašcu i 1835. od proglašenja prvog srpskog Ustava. Ustanički skup u Orašcu označio je početak obnove srpske države, 31 godinu kasnije donešen je, za srpske prilike, jedan od najdemokratskijih i najliberalnijih ustava tog vremena. Sretenje je državni praznik i slavi se dva dana. U Srbiji su 15. i 16. februara neradni dani.