Pogrom će ostati upamćen kao jedan od najorganizovanijih zločina etničkog i kulturološkog čišćenja Srba sa prostora Kosova na početku XXI veka. Tih dana, 17. i 18. marta 2004. godine stradalo je 19 ljudi, više od 900 domova je spaljeno, dok je oko 4000 Srba proterano, a uništeno i oskrnavljeno je 39 crkava, manastira, crkvišta i verskih obeležja, kao i grobalja i spomenika.
Kako je saopšteno, u programu obeležavanja će učestvovati svedoci Pogroma, umetnici, učenici i profesori, predstavnici Srpske pravoslavne crkve i zvaničnici državnih institucija.
Program za 17. mart:
11:00 Parastos u manastiru Gračanica
11:30 Polaganje belih ruža na spomen instalaciju „MISSING“ i spomenik žrtvama Pogroma u dvorištu Doma kulture“Gračanica“
12:00 Komemorativna akademija
Učesnici programa 17. marta će biti: Hor „Kralj Milutin“, predstavnik Eparhije raško-prizrenske, Prizrenski bogoslovi, načelnik Kosovskog okruga Srđan Popović, Ansambl „Venac“, žrtve Pogroma (Slađana Denić, Jovan Simić, Dragan Ćirković, Dragan Spasojević), Muzička škola „Stevan Mokranjac“, predstavnik Kancelarije za Kosovo i Metohiju, polaznice Škole baleta Doma kulture „Gračanica“.

Program za 18. mart obuhvata otvaranje izložbe slika sa likovne kolonije „Jesen u Prizrenu 2024“ i promociju tematskog zbornika od nacionalnog značaja „Martovski pogrom 2004: uzroci, razaranja, posledice“ sa početkom u 19.00 časova.
U programu će učestvovati: Marija Zdravković, slikarka i učesnica kolonije, Nebojša Jevtić, direktor Galerije umetnosti Priština; prof. dr Vladan Virijević, urednik zbornika, prof. dr Mitra Reljić, dr Milan Gulić, autori i recenzenti zbornika, mr Živojin Rakočević i msr Marko Marković, autori i izdavači zbornika.

Pokrovitelji obeležavanja su Kancelarija za Kosovo i Metohiju, SG Priština i Opština Gračanica.