Sa izgradnjom ovog zvonika krenulo se prošle godine na proleće, uz blagoslov sveštenika Miloša Vukića, i to prilozima i trudom meštana. Glavni majstor je Milorad Repinović.
Od suza do zvonika
Meštanin Gotovuše Bojan Radić objašnjava da je zapravo sve krenulo od njegovog rođaka Dragiše Stamenkovića, hirurga rodom iz Gotovuše, koji živi u Beogradu.
„Došao je jednog dana do gornje crkve u Gotovuši – Svetog Nikole, gde je video da smo započeli sa izgradnjom drugog zvonika. Oduševio se toliko da je zaplakao i kazao mi je – ‘rođače, da ga napravimo i kod donje crkve’ (Uspenja Presvete Bogorodice)“.
Dragiša je i najveći donator. Do sada je dao oko 2,000 evra, dok su drugi meštani ko je koliko bio u mogućnosti.
Iako je izgradnja uveliko u toku, te je više od pola zvonika sagrađeno, nedostaju finansijska sredstva kako bi se privela kraju. Zbog toga su radovi u jednom trenutku i obustavljeni, a potom ponovo nastavljeni pre mesec dana.
Za završetak radova potrebno je, procenjuje Radić, oko 10.000 evra.
„Na žalost, dosta toga smo odradili na veresiju, na obraz, ljudima treba platiti dnevnice, imamo dugove. Koštaće najmanje 10,000 evra da se završi sve. A mi smo 1,500 do sada skupili, ljudi su davali koliko je ko mogao“.
Malo po malo, kamen po kamen
Precizira da je neophodno da se završe zidovi na objektu, a potom i postavi krov.
Radić je pohvalio vlasnika gvožđare „Standard“ u Štrpcu, navodeći da im izlaze u susret u vezi sa materijalom koji je potreban za izgradnju, iako trenutno nemaju novca da isti plate.
Svetinje iz srednjeg veka
Iako se u hramu Uspenja Presvete Bogorodice liturgije ne služe svake nedelje, ovu crkvu svakako obilaze meštani Gotovuše, sela u kojem živi oko 800 stanovnika.
Svetinja posvećena Bogorodici najposećenija je upravo tokom praznika koji su posvećeni njoj – pre svega za Veliku Gospojinu – 28. avgusta.
Nalazi se na kraju sela i izgrađena je u XVI veku, a kako se navodi u molbi sveštenika za pomoć u rekonstrukciju objekta, smeštena je na temeljima mnogo veće crkve koja je izgrađena u ranom hrišćanskom periodu, odnosno, prema mišljenju arheologa koji su imali prilike da vide sačuvane podne mozaike, negde oko V veka.
„Ima zagovornika i mišljenja da je baš na ovom prostoru bilo i sedište horepiskopa, budući da je geografski položaj Sirinićke župe i njeni zemljišni potencijal omogućavao jednu veću dozu samostalnosti“, navodi se dalje u molbi.
U gornjem delu ovog sela nalazi se drugi hram – crkva Svetog Nikole-Svetog Spasa, koja je, prema navodima arheologa, sagrađena u XII veku.
„I mi sada, i u ovom periodu velikih iskušenja u borbi za goli opstanak i očuvanje svoje vere činimo sve da zaštitimo svoje svetinje od propadanja ostavljajući zavet i primer svojim pokoljenjima da i oni isto čine. Činimo sve što možemo, ali naše mogućnosti su ipak ograničene naročito u pogledu novčanih sredstava koja uvek nedostaju“, navodi se u dokumentu.
Kako pomoći
Osim zvonika, u Sirinićkoj župi se gradi i crkva. Sredinom prošle godine položen je kamen temeljac za izgradnju crkve Svetog Pantelejmona u selu Sušiće, čiji je paroh sveštenik Miloš Vukić.
Bojan Radić iz Gotovuše u izjavi za KoSSev objašnjava da je lokalni sveštenik Miloš Vukić još ranije uputio molbu za pomoć radi rekonstrukcije zvonika, ali i za izgradnju ove crkve.
Zbog toga objašnjavaju da, oni koji žele da finansijski pomognu izgradnju zvonika za crkvu Uspenja Presvete Bogorodice, da je neophodno da to naznače prilikom uplate.
Broj računa u Komercijalnoj banci: 205-69497-50 Srpska pravoslavna crkvena opština Sirinićka.