“Gračanica u Budimpešti” okupila je umetnike iz oblasti likovne umetnosti, baleta, vokalne soliste, ali i predstavnike institucija. Održan je kulturno-umetnički program i otvorena izložba fotografija Prištine, Prizrena, Lipljana i Gračanice, pod nazivom „Slike života“ iz zbirke Albera Kana, čuvenog francuskog filantropa s početka 20. veka.
Manifestaciji je prisustvovao i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković.
“Srpsko kulturno i duhovno blago Kosova i Metohije i naše Gračanice, koja se nalazi u srcu južne srpske pokrajine, svojim bogatstvom, trajanjem, lepotom i značenjem, prevazilazi ne samo vremenske već i prostorne okvire. Kosovo i Metohija nije samo geografski toponim, to je duhovna vertikala srpskog bića i identiteta koju nosimo svagda u sebi ma gde god se nalazili”, kazao je Petković.
Petković je rekao da Srbija duguje zahvalnost Mađarskoj zbog toga što, kako je rekao, shvata koliko je srpsko hrišćansko nasleđe na Kosovu i njegovo negovanje važno za hrišćanski karakter čitave Evrope…
Prisutnima se obratila i ambasadorka Srbije u Mađarskoj Aleksandra Đurović istakavši da joj je izuzetna čast i privilegija da u Budimpešti pozdravi goste i sunarodnike sa Kosova.
“Neobično je zadovoljstvo biti deo srpske duhovne vertikale od Gračanice do Budimpešte i prisustvovati ovakvom umetničkom programu i izložbi… Ne možemo a da ovom prilikom ne pomenemo pogrom koji se desio 17. marta 2004. godine. Tog dana je potpuno eskalirao organizovani napad s ciljem brisanja srpske prisutnosti na Kosovu i Metohiji i to nikada ne smemo da zaboravimo. Svesni smo da se golgota našeg naroda i dalje nastavlja, a opstanak Srba na KiM, neotuđivom delu Srbije je i dalje svojevrsni podvig. Prisustvo umetnika iz Gračanice u Budimpešti dokaz je da glavni cilj nasilnika nije uspeo, poručila je ambasadorka Đurović.
Ovaj događaj organizovala je Eparhija Budimska, uz podršku Doma kulture Gračanica, Kancelarije za Kosovo i Metohiju i ambasade Republike Srbije u Mađarskoj.