Prema podacima NVO CASA koji je sprovela na osnovu istraživanja javnog mnjenja, na severu Kosova taj je procenat čak 91,7%, dok je taj procenat južno od Ibra manji – 69,9%.
CASA je objavila Izveštaj sa istraživanja javnog mnjenja „Uvid u izazove, potrebe i stavove zajednice kosovskih Srba”, koje analizira ključna pitanja:
-Pristup kosovskih Srba javnim uslugama na lokalnom nivou
-Pristup kosovskih Srba javnim uslugama na centralnom nivou
-Fenomen masovne migracije kosovskih Srba
-Institucionalno učešće kosovskih Srba
Kako navode, ovaj izveštaj daje u kumulativni prosek odgovora ispitanih članova srpske zajednice, ali daje i odvojene analitičke podatke za srpsku zajednicu severno i južno od Ibra, kada se njihovi stavovi razlikuju usled različitih konteksta u kojima žive i najvonijih razvoja događaja.
“Ključni izazovi na severu obuhvataju bezbednosne rizike, zatvaranje srpskih privremenih institucija i ekonomske probleme, dok srpska zajednica južno od Ibra prepoznaje nedostatak mogućnosti za zapošljavanje kao ključni problem, političke tenzije i bezbednost”.
Istraživanje pokazuje da lokalne institucije na Kosovu ne obezbeđuju fer i jednak pristup pravima i uslugama za sve građane, uključujući Srbe. To smatra 67,5% ispitanika.
“Zatvaranje privremenih institucija pod administracijom Srbije, koje su pružale su osnovne finansijske i administrativne usluge i bile ključne za pristup pravima na dokumenta i usluge u oba sistema – srpskom i kosovskom, je imalo ozbiljne posledice po svakodnevni život, što je izjavilo 85,5% ispitanih. Anketirani su ocenjivali i rad centralnih institucija, gde je diskriminacija najčešće identifikovana prepreka, sa visokih 35,9% ispitanika u opštem uzorku, uz kezičku barijeru, nedostatak informacija i ostalo”.
Čak 92,30% ispitanih tvrdi da se broj ljudi iz njihovog bližeg okruženja koji napuštaju Kosovo povećao u poslednje tri godine, a kao glavni razlozi vide nedostatak radnih mesta, nepovoljna politička situacija i bezbednosni razlozi. “Ogromna većina, tri od četiri ispitanika, podržava povratak Srba u institucije koje su napustili 2022. godine”.
Istraživanje javnog mnjenja je sprovedeno u novembru 2024. godine, kao deo projekta „Od ‘integracije’ do novog društvenog ugovora za istinski multietničko Kosovo”, koji sprovode Centar za afirmativne društvene akcije – CASA i Prostor/I za društvene promene, uz podršku Ambasade Kraljevine Holandije na Kosovu. Anketa je obuhvatila 802 ispitanika iz srpske zajednice u 15 opština širom Kosova, pri čemu je obezbeđena raznovrsnost u pogledu pola, starosti, obrazovne pozadine, kao i socijalnog i profesionalnog statusa. Ispitanici su birani iz oblasti severno i južno od reke Ibar, kako bi se dobio sveobuhvatan pregled stavova, navode iz NVO CASA.
Celokupan izveštaj možete pronaći na ovom linku: