Niske plate, neispunjeno obećanje o „kosovskom dodatku“, zastarela oprema, nedovoljno kadra, samo su neki od problema RTV Gračanica, kažu štrajkači, inače članovi Sindikata u ovom preduzeću. Na sve to su, kažu, upozoravali nadležne u JP „Mreža Most“ i Kancelariji za KiM, ali su ostajali bez odgovora. Ignorisanje predstavnika institucija nateralo ih je da danas u 10 časova započnu štrajk glađu.
„Štrajk glađu je poslednja radnička borba, odnosno kada čovek na svoju štetu rizikujući život i svoje zdravlje želi javnosti da skrene pažnju na probleme. Ti problemi su se manifestovali poslednjih godina i meseci. Mi smo kao Izvršni odbor pokušavali mesecima da razgovorom sa našim poslovodstvom, našom direktorkom, nađemo neko rešenje, odlazili smo i u Kancelariju za KiM, ali osim obećanja i sastanaka, još uvek nemamo nikakvih rešenja“, kaže predsednik Sindikata Dejan Jevtić.
Jevtić podseća da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić još pre više od četiri godine zatražio da i radnici „Mreže Most“ dobiju takozvani kosovski dodatak, ali se to još uvek nije dogodilo.
„Mi, odnosno radnici, želimo da radimo svoj posao, kao što ga i rade, ali da imamo neke normalne uslove za život za svoje porodice da bi opstali i ostali na ovim prostorima. Naša jedina nada je naš predsednik Aleksandar Vučić. Mislim da, ukoliko želi, on može da pomogne, to je i do sada pokazao pomažući svojim građanima“, kazao je Jevtić.
U RTV Gračanica ima 38 zaposlenih, a njih 30 su članovi sindikata. Međutim, u protest se nisu svi uključili.
„Mislim da tu postoje razmišljanja, neka nesigurnost, možda se neko i plaši, ali to je stvar svakog radnika, to je dobra volja. Niko ni od koga nije tražio da stupi u štrajk glađu, to je želja i volja pojedinačna“, kaže Jevtić.
Jevtić naglašava da štrajk može biti okončan povećanjem plata i „kosovskim dodatkom“, traže i “slobodan rad sindikalne organizacije i prestanak pritisaka nadležnih”.
Novinarka Jelena Mirković kaže da joj je žao što je došlo do ovakve odluke zaposlenih.
„Ovo su uglavnom ljudi koji rade 20, 30 godina i koji žive ovde. Posebno treba da naglasimo da oni žive na Kosovu i Metohiji. Da li je moguće da žive ovde, prehranjuju porodicu, školuju decu sa 43 hiljade dinara. Mi hoćemo da radimo. Mi pokrivamo sve rizične terene – Đakovicu, Prizren, Orahovac, Končulj, Merdare, a kad treba odlazimo i u centralnu Srbiju da pratimo događaje“, kazala je Mirkovićeva.
Ona ističe da su radnici nezadovoljni godinama, te da su im pored novca potrebni i bolji uslovi za rad. „Mi smo na to ukazivali i ranije ali je sve to ostajalo unutar firme i onda smo odlučili da to pokrenemo. Da li je normalno da četiri novinara budu na radiju, televiziji, sajtu i terenu i da nam kolege odlaze u penziju a da mi nemamo novinare?“, pita se Mirkovićeva.
Zoposlene u RTV Gračanica koji su stupili u štrajk glađu danas je posetio predsednik Udruženja novinara Srbije Živojin Rakočević.
„Medijska zajednica na Kosovu i Metohiji je najzdraviji deo našeg društva i naše zajednice. Ona je zdrava zato što je različita i zato što se javljaju različiti glasovi i po toj različitosti smo jedinstveni. Suština problema je u tome, ako je sve nesigurno, onda makar medijska zajednica u kojoj rade profesionalci mora biti minimalno stabilna. Zato moramo svi da se potrudimo“, rekao je Rakočević.
On je, međutim, istakao da pojedini srpski mediji i novinari na Kosovu, među kojima nisu oni koji rade u „Mreži Most“, ne znaju da li će kraju meseca dobiti platu.
„Ima ih na desetine. Njihovi menadžeri neprestano pišu projekte, ne znaju kako će sastaviti kraj sa krajem. Slučaj Radio Gračanice nije takav, slučaj Radio Gračanice u ovom trenutku je ispunjenje obećanog „kosovskog dodatka“. Druga stvar koja je jako problematična a tiče se unutrašnjih stvari u kući je premali broj novinara. Dakle, ne može se sa četiri čoveka pokrivati televizija, radio, sajt. Dakle, tehnički postoje ogromni problemi i sve se to nagomilalo u taj jedan zahtev koji je sada rezultirao štrajkom glađu“.
Rakočević je naglasio da nije dobro da iko dovodi u pitanje svoj život i da sebi uskraćuje osnovne stvari da bi ukazao na probleme.
„Kosovski dodatak je nešto što može biti simbol i što je važno i što može biti podrška svima. Dakle mi ne možemo odvajati ljude po određenom sistemu i reći – „Vi ste zaslužili „kosovski dodatak“ pa ćete ga dobiti, a vi ga niste zaslužili. „Kosovski dodatak“ bi trebalo da budu mnogo veći projekti za medije na Kosovu i Metohiji, kosovski dodatak je stabilnost za medijskog profesionalca bez obzira u kom sistemu on radi i kojoj firmi pripada“.
Osim radnika RTV Gračanica, u štrajk glađu je stupilo još 15 njihovih kolega koji rade na severu Kosova. Štrajkači u Gračanici kažu da im se niko od nadležnih, uključujući direktorku JP “Mreža Most” Slađanu Ivančević nije obratio.