Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Promocija časopisa „Vidovdanski glasnik“ sutra u Gračanici

    24.06.2026 18:511 min čitanja IZVOR: Kontakt plus

    Na današnji dan 1999. godine kidnapovan dr Andrija Tomanović

    24.06.2026 18:211 min čitanja IZVOR: Kim

    U Gračanici od četvrtka XII Međunarodni Vidovdanski turnir u odbojci

    24.06.2026 17:591 min čitanja IZVOR: Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Grujičić: Posledice bombardovanja moramo potkrepiti naučnim dokazima
    Društvo

    Grujičić: Posledice bombardovanja moramo potkrepiti naučnim dokazima

    Radio KimObjavio/la Radio Kim30.11.2019 15:03Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Kosovo online
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Grujičić je učestvovala na prvom Kongresu lekara KiM u Severnoj Mitrovici, na kojem je bilo reči, između ostalog, o posledicama NATO bombardovanja 1999. godine, tadašnje SR Jugoslavije.

    “Veoma je bitno da se zna da nije cela Srbija zagađena i zato je vrlo važno ispitati koje su to oblasti gde treba da se napravi remedijacija, odnosno oporavak terena. To je naš prventsveni cilj da bi smo od Subotice do Prizrena ostavili čiste za nove generacije”, rekla je Grujičić.

    Grujičić je rekla da, Koordinaciono telo koje je bilo planirano da bude sastavljeno od naučnika iz svih delova Srbije u koje je trebalo da budu ukjučeni svi Univerziteta uključujući i Prištinski univerzitet, nije još uvek formirano.

    Grujičić je istakla da samo “vladina komisija za ispitivanje posledica bombardovanja ima snage i može to da uradi, ali da mora biti sastavljena isključivo od stručnih ljudi, odnosno od naučnika”.

    Ona je zahvalila Ministarstvu zdravlja koje je instalirao program IZIS čime se lako dolazi do podataka koliko je registrovano novih pacijenata, a koliko je starih i koliko starih iz prethodne godine nedostaje i novoj godini.

    Metodologiju na koji način se može doći do procene kakvi su efekti po životnu sredinu i po zdravlje stanovništa, u ime Inicijative, izneo je naučni istraživač u penziji dr Jagoš Raičević.

    Uvodne reči na ovom skupu pripale su organizatoru, profesoru Aleksandru Ćorcu sa Medicinskog fakulteta u Severnoj Mitrovici koji je rekao da je Kosovo najviše bilo izloženo bombardovanju, jer se rat vodio oko i zbog Kosova.

    „Više od 90 odsto svih aktivnosti vezano za dejstva municije sa osiromašenim uranijumom bilo na teritoriji Kosova i Metohije. Poražavajuće je za društvo, za Srbiju i vlasti u Prištini da nisu svesne rizika koji nakon dejstava postoji za narod na KiM. Rizik ne postoji za Srbe, Albance, Turke, Rome već za ljude i decu koja tu treba da žive“, rekao je Ćorac i dodao da je neshvatljivo da se time niko nije bavio.

    On je rekao da su posledice koje nas očekuju svima jasne i da smo svi svedoci porasta broja malignih oboljenja u populaciji. To, kako kaže, ne znači da mi možemo izvući direktnu vezu, ali moramo sprovesti naučna istraživanja koja će nam jasno ukazati da li ta veza postoji.

    Prvi Kongres lekara KiM koji je organizovan povodom 50 godine Medicinskog fakulteta Prištinskog univerziteta je, prema rečima organizatora, najveći medicinski naučni skup u poslednjih 30 godina na kojem je učešće uzelo 75 eminentnih predavača iz zemlje i regiona.

    Osim reči o posledicama bombardovanja, na Kongresu se govorilo i o temama iz urgentne medicije, zatim o arterosklerozi koja je među vodećim uzročnicima smrti, a nova istraživanja u stomatologiji i novine u stomatološkoj praksi predstavili su stručnjaci iz ove oblasti.

     

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Radio Kim
    • Website

    Povezani članci

    Odalović: Na Kosovu se i dalje traga za 1.590 nestalih osoba

    24.06.2026 11:57

    Zoran Savić: Bez medijske pismenosti nema uspešne borbe protiv dezinformacija

    24.06.2026 9:42

    INDEP: Kosovo daleko od ciljeva za obnovljive izvore energije

    23.06.2026 13:58

    Promocija doktora nauka i obeležavanje Dana Univerziteta u Prištini

    23.06.2026 10:58
    Izdvojeno

    Promocija časopisa „Vidovdanski glasnik“ sutra u Gračanici

    24.06.2026 18:511 min čitanja IZVOR: Kontakt plus

    Na današnji dan 1999. godine kidnapovan dr Andrija Tomanović

    24.06.2026 18:211 min čitanja IZVOR: Kim

    U Gračanici od četvrtka XII Međunarodni Vidovdanski turnir u odbojci

    24.06.2026 17:591 min čitanja IZVOR: Kim

    AHV povlači pojedine serije mineralne vode zbog povišenog nivoa bora

    24.06.2026 17:031 min čitanja IZVOR: Kim
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.