Na Trgu oslobodiocima, ispred zgrade Opštine Gračanica, Nova 2019. godine po Julijanskom kalendaru dočekana je tradicionalno uz vola na ražnju, prasetinu, kuvano vino i rakiju.
Okupljene su zabavljali lokalni di-džejevi i Adrenalin bend, a poslednje sekunde stare godine odbrojani su uz Tropiko bend. Članovi ovog popularnog benda čestitali su okupljenima Novu godinu i organizatorima dočeka, Opštini Gračanica i predsedniku Srđanu Popoviću zahvalili što su im omogućili da novogodišnju noć provedu sa ljudima u Gračanici.
Tačno u ponoć usledio je spektakularni petominutni vatromet, sa krova opštinske zgrade.
Predsednik Opštine Gračanica Srđan Popović održao je sinoć povodom pravoslavne Nove godine praznični koktel za predstavnike javnog i političkog života.
Među brojnim zvanicama bio je i pomoćnik direktora kancelarije za КiM Petar Petković, koji je zajedno sa predsednikom Popovićem građanima čestitao Novu godinu.
Popović je istakao da je veoma zadovoljan što se sinoć u centru Gračanice okupio veliki broj ljudi.
„Tradicija za srpski narod pogotovo na Кosovu znači mnogo. Tradicija je nešto što srpski narod neguje vekovima i što ćemo sigurno negovati u narednim vekovima, mislim da pravoslavna Nova godina znači mnogo više nego bilo gde u svetu. Samo prisustvo Petra Petkovića znači da nismo zaboravili da je država Srbija uz nas, što narodu na Кosovu znači mnogo. Želimo da poručimo našim komšijama da želimo suživot i da pre svega želimo da gradimo mir, a sa druge strane mora se naći način da srpski narod na ovim prostorima živi dostojanstveno“, rekao je Srđan Popović predsednik Opštine Gračanica.
Petar Petković kazao je da je posebno srećan što je sa svojim narodom i porodicom Srpsku novu godinu dočekao u Gračanici.
„Srpski narod otkad postoji tradicionalno proslavlja ovaj značajan datum koji je direktno povezan i sa njegovim postojanjem i sa njenim identitetom,kulturom i tradicijom. Ovoliki broj mladih koji su se večeras okupili ovde u centru Gračanice, jasno govori da se narod sa ovih prostora opredelio da ovde ostane na svojim vekovnim prostorima“, rekao je Petković.
Za skup u Gračanici bili su zaduženi brojni redari, dok je za bezbednost bila zadužena policija. Sve je prošlo mirno i bez incidenata.


