Novi apel je upućen pred konferenciju u Ženevi na kojoj će o nestalim licima govoriti članovi radnih grupa za nestale iz Beograda i Prištine, kao i članovi radne grupe Ujedinjenih nacija za prisilne ili nedobrovljne nestanke.
Predstavnici dva udruženja, Bajram Ćerkinaj i Milorad Trifunović, traže od međunarodne zajednice da upotrebi informiacije koje su im članovi porodica nestali dostavljali u poslednjih 18 godina.
“Više od 18. godina čekamo na vesti o našim nestalim sinovima, očevima, majkama, braći i sestrama. Dali smo informacije različitim međunarodin organizacijama da više ni sami ne znamo koliko. Neki od nas su dali preko 30 izjava od septembra 1999. godine pa do 2016. godine u vezi njihovog nestanka i svaki put nam je rečeno da ćemo biti obavešteni o bilo kakvom napretku, ali to su bile prazne reči“, navodi se u apelu koji je pročitao Barjam Ćerkinaj.
Porodice nestalih takođe apeluju na međunarodnu zajednicu da ih obaveštavaju o svom radu i dele sa njima informacije koje su im, kako kažu, obećali.
“Apelujemo na Beograd i Prištinu kao i na međunarodnu zajednicu da imenuju visokog predstavnika sa dovoljno jakim mandatom i autoritetom kako bi se naša patnja okončala, da pronađemo ostatke naših najmilijih i ožalimo ih onako kako dolikuje“, kazao je Milorad Trifunović, koordinator Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih sa Kosova i Metohije.
Milorad Trifunović ponavlja da najviše informacija o nestalim licima na Kosovu poseduju predstavnici međunarodne zajednice.
“Neka nam u oči kažu svi šta su za ovih 18 godina uradili i kakvi su njihovi dalji planovi, kako misle da rasvetle sudbinu nestalih“, poručuje Trifunović
Dvodnevna konferencijau Ženevi na kojoj će se govoriti o nestalim licima tokom rata na Kosovu biće održana 29. i 30. juna.
Sudbina 1650 lica sa Kosova – Srba, Albanaca, Roma i drugih nacionalnosti, osamnaest godina nakon ratnih sukoba još uvek nije rasvetljena.


