Učesnici Parade ponosa nosili su zastave u duginih boja i transparente na kojima je pisalo: „To je ona i ona je čovek“, „Nije sve samo crno-belo, svet ima mnogo boja“.
„Želimo da živimo srećno“, poručio je član lokalne LGBT zajednice Ljendi Mustafa.
„Ovde podižem svoj glas za sve one koji se ne mogu čuti, za jednaka prava. U ovom svetu postoji prostor za ljubav, a ne mržnju, ali nam je potrebna i humanost. Ne govorim samo o emotivnoj ljubavi. Ovde smo da pružimo ljubav i onima koji nas ne vole“, rekao je Mustafa.
Današnji skup podržalo je nekoliko desetina članova LGBT zajednice iz Beograda, Sarajeva, Skoplja i inostranstva.
„Parada je metod da se uoče problemi, vidljivost i potrebe ove zajednice. Veoma nam je drago što se to organizuje u Prištini, pošto su naše kulture slične. Ljudi imaju iste probleme i iste potrebe. Kao aktivisti, imamo potrebu da pokažemo solidarnost“, kazao je Antonio Mihailov iz Skoplja.
„Mi komuniciramo i družimo se sa aktivistima sa Kosova. Znamo da je situacija i dalje veoma loša za LGBT zajednicu ovde, ali je parada način na koji može taj položaj da se popravi ili makar da se istaknu problemi LGBT zajednice“, kazao je Stefan Šparavalo iz Beograda.
Paradu ponosa je podržao i predsednik Kosova Hašim Tači. On je poručio da svaki građanin Kosova ima pravo da izrazi svoja uverenja.
„Došao sam da podržim pripadnike LGBT populacije i potvrdim da su sve zajednice na Kosovu jednake. Država i društvo se grade na principima slobode i jednakih prava za sve. Nećemo dozvoliti da bilo ko na Kosovu plaši ili preti, pojedincu ili grupi“, rrekao je Tači.
Građani Prištine koje smo pitali za mišljenje o održavanju prve Parade ponosa kažu da su protiv održavanja ovakvih skupova.
„Ovo je zaostalo mesto. U Evropi se održava, ali ovde nije baš prikladno. Znate i sami da je i u Srbiji bilo problema. Mislim da to nije u redu“, kazao nam je Bedžet Bajrami.
„Mi smo narod koji ima tradiciju, porodicu i veru. Apsolutno sam protiv te parade“, kazao je Burim Šalja.
Paradu ponosa su svojim prisustvom podržali predstavnici pojedinih političkih partija i ambasada na Kosovu.
Iako je uoči održavanja Parade ponosa, prema pisanju prštinskih medija, bilo i pretnji smrću svima koji budu uzeli učešće u njoj, događaj je protekao bez incidenata.


