Bratu je istakao da je odgovornost za bezbednosti na lokalnom nivou i da je to pitanje međusobnih odnosa.
„Vi živite ovde, to su vaši životi, životi vaše dece i vaših porodica. Bezbednost nije moguća ukoliko se recimo moj komšija ne oseća bezbedno, ja ne mogu da budem srećan. Ne mogu da se osećam bezbedno ukoliko je moj komšija nesrećan ili se oseća nebezbednim i upravo zbog toga, to može da dovede do problema. Tako da smo u istom čamcu i moramo da plovimo i da vodimo računa o tome da se taj čamac na kome se nalazimo ne prevrne i potone i uvek moramo da ga održavamo na površinu“, kazao je Bratu.
Svrha Lokalnih odbora za javnu bezbednost (LOJB) je da u saradnji sa relevantim institucijama poboljša bezbednost i odgovori na sve potrebe zajednica. Na Kosovu trenutno postoji 47 ovakvih odobra, a od nedavno su formirana i četiri nova na severu Kosova.
Milorad Milosavljević, član LOJB-a u naselju Brđani, kaže da je cilj formiranja ovakvog odbora da doprinese boljoj bezbednosti u naselju gde postoje stalne tenzije zbog najavljenog povratka Albanaca u ovo naselje u sevrnoj Mitrovici.
„Trenutna situacija je mirna i trudimo se da bude što bolje i sve bezbednije. Tenzije oduvek postoje u tom naselju, ali mi svi pokušavamo da bude što mirnije, što bolje, da se te tenzije spuste na niži nivo i to samim kontaktima i razgovorima sa policijom, lokalnom samoupravom i lokalnom zajednicom“.
Za razliku od Brđana gde još uvek postoje tenzije, u Mikronaselju u Severnoj Mitrovici, život između Srba i Albanaca je dobar. Jedini problemi koji muče ove stanare, je pojava narkomanije kod mladih.
„Nikakvih problema nismo imali na nacionalnoj osnovi i nadamo se da ih neće biti. A što se sada pojavila narkomanija, to je svugde problem, u svim zajednicama i svim gradovima. Što se tiče nas, Srba i Albanaca, mi funkcionišemo, nikakvih svađa i nikakvih problema nismo imali“, kaže predsednik Odbora Nenad Jakšić.
Međutim, problema i međuetničkih incidenata je bilo u sredinama južno od Ibra. Nedavno su u Orahovcu, u delu grada gde živi još nekoliko srpskih porodica kamenovanenapuštene kuće, a tada je i sa Kancelarije OEBS-a u ovom gradu skinuta zastava.
„Orahovac i Velika Hoča su mala mesta gde su Srbi marginalizovani i ostao je veoma mali broj i jedini cilj, moj i mojih saradnika koji smo uspeli da formiramo Lokalni odbor za bezbednost u Opštini Orahovac, je da se čuje i naš glas, da pričamo otvoreno o problemima kao što su skidanje zastave sa zgrade OEBS-a u Orahovcu, ispisivanje grafita, skidanje table novinarima koji su nestli još 98. godine“, kazao je Marijan Šarić.
Zbog napada na preostale srpske porodice u Kišnici koji su se dešavali nedavno, Lokalni odbor za bezbednost zajednica zatražio je uvođenje video nadzora, kaže Snežana Jovanović.
„Pre par dana se desilo, u mom prisustvu, da su pojedini omladinci prišli i provocirali srpske porodice i imamo video snimak i taj video snimak ćemo odneti policiji i nadam se da će oni dalje sprovesti istragu. Na nama civilima je da damo informacije, to je uloga LOJB-a“, kazala je Snežana.
Na konferenciji Izvoršnog saveta LOJB-a, održanoj u Hotelu Emerald nedaleko od Prištine, učestvovali su i ministar policije Kosova Skender Hiseni, predstavnici Policije, OEBS-a i gosti iz Crne Gore i Makedonije. Organizator je misija OEBS na Kosovu.