Nemačke pokrajine su, naime, preopterećene troškovima za smeštaj azilanata i Bavarska je i pre nekoliko dana organizovano, čarter-letom iz Minhena deportovala 112 odbijenih podnosilaca za azil, poreklom iz Albanije i sa Kosova.
Nemački političari, naime, zahtevaju da se zahtevi za azil iz balkanskih zemalja po prioritetu obrađuju kako bi se skratio azilantski postupak, a time i troškovi boravka za odbijene azilante.
Ministar unutrašnjih poslova Bavarske Joahim Herman, iz Hrišćansko-socijalne unije (CSU) pozvao je danas Bundesrat, gde većinu ima crveno-zelena politička opcija, da daju saglasnost da se Kosovo, Albanija i Crna Gora proglase zemljama sigurnog porekla.
“Onaj ko nije prepoznao da se naš sistem u oblasti politike prema azilantima organizaciono, personalno i finansijski nalazi na granici mogućnosti, taj deluje neodgovorno… Moramo konačno da sprečimo masovne zloupotrebe prava na azil koje čine ljudi sa zapadnog Balkana. Onaj ko to ne želi da shvati, uništava trajno pozitivni stav naroda prema onima koji su zaista progonjeni”, rekao je Herman, saopštilo je njegovo Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Iz Bavarske je u ovoj godini do sada ukupno u zemlje svog porekla deportovano 1.168 stranaca, koji su imali obavezu da napuste Bavarsku.
Ovih dana je lider CSU i predsednik bavarske vlade Horst Zehofer zahtevao “rigorozne mere” kako bi se smanjio broj azilanata iz Jugoistocne Evrope i rekao da cak 40 odsto podnosilaca zahteva dolazi sa Zapadnog Balkana.
“Tako više ne ide”, rekao je Zehofer, dodajuci da je broj odobrenih zahteva jednak nuli i zahtevao rigorozne mere kako bi se sprecio dolazak azilanata.
Pocetkom ove godine su gradani Kosova u jednoj lavini azilanata koja je dolazila organizovano u Nemacku, izazvali velike politicke diskusije.
Kada je o Srbiji reč, ona je lane u Nemačkoj proglašena sigurnom zemljom, odnosno, zemljom sigurnog porekla, što znači da su zahtevi za azil njenih građana u principu neosnovani, ali se pojedinačno mogu potvrditi.
Pored Srbije, takvim zemljama proglašene su i Makedonija i BiH, čime se potvrđuje da u sve te tri balkanske zemlje nema ni političkog mučenja, ni progona, ni zlostavljanja političkih neistomišljenika, pa time ni osnovnih razloga za podnošenje zahteva za azil.
Nemacki političari traže da se takvim zemalja proglase i Albanija, Crna Gora i Kosovo.