Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    U Svetim Arhangelima kod Prizrena sutra proslava manastirske slave

    25.07.2026 19:391 min čitanja IZVOR: Radio Goraždevac

    Paunović kaže da je vest o apoteci u Peći neistina, pita „da li stvarno ima neko toliko moćan u Srbiji“

    25.07.2026 19:053 min čitanja IZVOR: Beta

    Prvo monašenje u manastiru Devina voda

    25.07.2026 18:252 min čitanja IZVOR: Radio Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Osojane – simbol opstanka i istrajnosti
    Društvo

    Osojane – simbol opstanka i istrajnosti

    Goran AvramovićObjavio/la Goran Avramović18.01.2022 12:21Нема коментара2 min čitanja IZVOR: Radio Goraždevac
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    U samom epicentru ove prirodne lepote se nalazi najveće povratničko selo na Kosovu – Osojane. Ovo naselje je udaljeno 17 kilometara od Istoka, gradića koji se nalazi podno planine Mokre Gore i pripada Pećkom okrugu. U njemu danas živi oko 350 povratnika.

    Pre rata je u Osojanu zivelo oko 2.000 Srba. Oni su nakon završetka ratnih sukoba morali da napuste svoje domove, koji su svi do jednog su bili uništeni, a selo zapustelo. Godina života u izbeglištvu Osojčani se nerado sećaju. Izbeglički život bio je veoma težak za ove ljude koji su čeznuli i sanjali dan povratka na svoja zgarišta.

    Prvi povratnici u Osojanu pojavili su se dve godine kasnije, a prvi organizovani povratak srpske zajednice na Kosovo odigrao se upravo ovde, u ovoj dolini.

    Šatori koji su bili razapeti pored zgarišta kuća, prvim povratnicima su bili udobniji od života u izbeglištvu. Konačno su ponovo imali osećaj da su svoji na svome. Na njih su motrili španski vojnici KFOR-a koji su bili zaduženi za bezbednost povratnika. Tako je započet proces povratka u selu koje i danas predstavlja najveću povratničku zajednicu na Kosovu. Ubrzo je počela obnova kuća, škole i crkve.

    Velelepna školska zgrada OŠ „Radoš Tošić“ u to vreme imala je veoma važnu ulogu u ovom povratničkom selu. U njoj su se povratnici hranili, tu su otvorene i prve kancelarije koje su bile od velikog značaja za povratnike.

    Danas ovu školu pohađaju 33 učenika od 1 do 8 razreda, a u sklopu škole postoji i izdvojeno odeljenje Gimnazije „Sveti Sava“ iz Gorazdevca.

    Škola je centar zbivanja svih kulturnih aktivnosti. Ovde se odrzavaju predstave, nekad i bioskopske projekcije.

    Danas u Osojanu ima dosta mladih, kao i male dece, što predstavlja redak primer organizovanog uspešnog povratka.

    Ipak, mladi u Osojanu dele sudbinu svojih vršnjaka u drugim sredinama. Žive teško i nemaju mogućnosti druženja i izlazaka što utiče na njihov odlazak. Skoro svaki dan im je isti, svaki je nalik na prethodni. Veliki problem je i nezaposlenost.

    Uprkos svim nedaćama, većina ljudi je odlučna da ostane, da živi tu. Za njih je Osojane najlepše na svetu i mesto u kome se najlepše osećaju.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Goran Avramović

    Povezani članci

    Mladić zadržan na Horgošu zbog simbola OVK, ubrzo pušten

    25.07.2026 17:36

    Policija Kosova sutra obeležava „Dan sećanja na policajce poginule na dužnosti“

    25.07.2026 16:15

    Kosovo se približava EU romingu: bez dodatnih naknada za korisnike

    24.07.2026 18:25

    Kosovska inspekcija zapečatila vikendice na obali Gazivoda

    24.07.2026 16:30
    Izdvojeno

    U Svetim Arhangelima kod Prizrena sutra proslava manastirske slave

    25.07.2026 19:391 min čitanja IZVOR: Radio Goraždevac

    Paunović kaže da je vest o apoteci u Peći neistina, pita „da li stvarno ima neko toliko moćan u Srbiji“

    25.07.2026 19:053 min čitanja IZVOR: Beta

    Prvo monašenje u manastiru Devina voda

    25.07.2026 18:252 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Mladić zadržan na Horgošu zbog simbola OVK, ubrzo pušten

    25.07.2026 17:361 min čitanja IZVOR: Radio Kim
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.