Ambasador OEBS-a na Kosovu Majkl Devenport smatra da je za rešavanje pitanja nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja potrebno imati propisana prava i posvećenost Vlade, a ne samo pravosuđa.
„Pandemija je uticala na to da imamo veći broj nasilja u porodici i da su žene u većem broju bile među žrtvama. Na osnovu istraživanja koje je OEBS pre pandemije izvršilo 46 odsto žena je reklo da su trpele neku vrstu nasilja. Žene nemaju imovinu, čak i da žele da odu nemaju gde, da žene imaju finansije i kuću ne bi trpele nasilje. Pristupačan smeštaj i mogućnost zapošljavanja su od suštinskog značaja da bi napustili takvu vezu. Verujem da je osnaživanje žrtvata u rodnovzasnovanom nasilju je obaveza svih nas“, kazao je Devenport.
On je kazao da će ova Misija nastaviti da pruža zaštitu i privremene resurse svim žrtvama.
„Nasilje nad ženama ima negativan uticaj na školovanje i zapošljavanje žena. Zeleo bih da pohvalim rad na nacrtu zakona o sprečavanju i zaštiti od nasilja u porodici, nasilja nad ženama i rodno zasnovanog nasilja. Moramo da garantujemo da žrtva pronađe svoje mesto u skadu sa svojim finansijskim mogućnostima“, zaključio je Devenport.
Šef Kancelarije EU na Kosovu Tomaš Sunjok rekao je da žrtve često ne mogu da prijave nasilnika, jer ih on izdržava.
„Žene na Kosovu nemaju mogućnosti da se osamostale, već žive kod muža. Borba protiv ovog fenomena kao i ekonomsko osnaživanje su neki od dobrih alata, sa druge strane svi oni koji su preživeli neku vrstu nasilja ostaju u tome jer nemaju svoju kuću. Kad izađu iz sigurne kuće prinuđene su da se vrate nasilnicima. Međutim, socijalno stanovanje je veoma retko, tako da podstićem predsednike opština da ukažu na ova pitanja, veoma je važno da žene koje su žrtve nasilja uzmu u obzir“, zaključio je Sunjok.
Predsednica Kosova Vjosa Osmani kazala je da bezbednost žena nije zagarantovana ni u njihovoj kući, te da je vreme pademije rodno zasnovano nasilje dostiglo vrhunac.
„Potrebno nam je zajedničko delovanje, ćutanje i nedelovanje govori da smo saučesnici u tom nasilju. Danas ne smemo biti posmatrač zai i izveštači, već moramo raditi na prevenciji, jer samo kada se žene osećaju sigurno i na poslu i kod kuće možemo da uspemo“, kazala je ona.
Osmanijeva je dodala da porast broja slučajeva nasilja nad ženama i devojakama potvrđuju i izveštaji Kosovske policije.
„Kako bi smo zaustavili ovu epidemiju nasilja, mi ćemo raditi na tome da kazne budu drastične jer ovo je teror koji žrtva doživljava svaki dan. Trenutno na celom Kosovu postoje samo osam prihvatilišta za žene o kojima se staraju nevladine organizacije. Ovakva prihvatilišta pružaju zasiguran život bez nasilju. Ekonomsko osnaživanje podrazumeva njihovu bezbednost. Ono što je naš cilj jeste da imamo humano društvo, pravično i jednako“, zaključila je predsednica Kosova.
Kosovski premijer Aljbin Kurti kazao je da je cilj ekonomsko osnaživanje žena, odnosno ravopravnost između polova.
„Program socijalnog stanovanje predstavlja ključnu infrakstuturu koja obezbeđuje dostojanstveno stanovanje za sve žrtve porodičnog i rodno zasnovanog nasilja. Za žrtve nasilja u porodici obezbedićemo smeštaj. Naša je dužnost da u bliskoj budućnosti stvorimo pristup dobrog kvaliteta sigurnih kući za svaku ženu kojoj je to potrebno, omogućićemo i besplatno visoko obrazovanje“, rekao je Kurti.
Konferenciji u Prištini su pored zvaničnika OEBS-a, Evropske unije i institucija Kosova prisustvovali i predstavnici opština, ženskih nevladinih organizacija i građanskog društva.