Ovo je bila prilika da poljoprivrednici i mali prozivođači na Kosovu predstave svoje prozivode i pronađu veze za plasman na tržište.
Među izlagačima je bilo dosta srpskih povratnika koji su nakon dolaska na Kosovo započeli sopstveni posao uz pomoć i podršku Organizacije za migracije (IOM), Evropske unije i Ministarstva za zajednice i povratak.
Miodrag Dašić iz Brestovika kod Peći se sa porodicom u svoje selo vratio 2004. godine. Bavi se isklučivo poljoprivrednom proizvodnjom, a danas je na sajmu izložio svoju domaću rakiju.
„Svaka roba koja se proizvede ima svog kupca, posebno ako je kvalitetna. Roba se prodaje, a i sa komšijama Albancima imamo saradnju na zavidnom nivou“, kaže Dašić.
Među izlagačima je bilo i onih koji nisu napuštali Kosovo tokom proteklih godina. Porodica Kostić iz Prilužja već pedest godina ima svoju firmu za proizvodnju sirišta „Čobanka“. Tržište za njihove proizvode nije malo, posluju u čitavom regionu i kažu da od svog rada žive dobro.
„To je tradicionalno u našoj porodici i time se bavimo i dan danas. Što se siršta tiče, zastupljeni smo i na Kosovu i u Albaniji, Makedoniji, celoj Srbiji, Bosni i Hercegovini. Mi radimo dugo i imamo te kupce sa kojima odvano sarađujemo“, kaže Milan Kostić.
Ovaj projekat je imao za cilj da pomogne da povratak i opstanak na Kosovu bude održiv i to kroz ekonomske programe, kaže ministar za zajednice i povratak Dalibor Jevtić.
„Kroz ekonomske programe koje smo ovde implemetirali mi smo uspeli da otvorimo nova radna mesta za one koji se na Kosovo vraćaju, ali i za one koji su na Kosovu bili sve ovo vreme, a u pitanju su pripadnici nevećinskih zajednica. 310 dobitnika individualno, 84 onih koji su zajednički aplicirali i dobili pomoć u okviru ovog projekta su podaci koji govore da smo bili uspešni“, kazao je Jevtić.
„Ovaj sajam je odlična prilika za prezentaciju malih i srednjih porodičnih biznisa članova različitih zajednica koje žive na Kosovu. Porodični biznis igra važnu ulogu u ekonomiji. On pruža zajednicama priliku da pronađu posao, rade svoju zemlju i pruža nove ekonomske mogućnosti“, kazao je Tomas Gnoki, šef Odseka Kancelarije EU na Kosovu.
Direktor IOM-a Jorge Baca obećao je danas da će organizacija koju vodi nastaviti da podržava manjinske zajednice ovakvim programima, istakavši da je cilj da se njihov život poboljša.