Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Evropska unija pozvala na „mirno i demokratsko glasanje“

    06.06.2026 19:331 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Carina zaplenila falsifikovane patike vredne 200.000 evra

    06.06.2026 18:101 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Kosovska policija i tužilaštvo pozivaju na prijavljivanje svih oblika mešanja u izbore

    06.06.2026 17:241 min čitanja IZVOR: Radio Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Povratniku na Kosovo gore nego u kolektivnom smeštaju
    Društvo

    Povratniku na Kosovo gore nego u kolektivnom smeštaju

    Zorica VorgučićObjavio/la Zorica Vorgučić22.11.2013 21:43Нема коментара3 min čitanja IZVOR: KIM
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Pošto je bio prinuđen da napusti svoju spaljenu kuću u Prištini, Dragomir je deset godina proveo u kolektivnom centru u okolini Rtnja. Potom je bio smešten u domovima za stare u Knjaževcu i Brusu. Iako na Kosovu više nema nikoga od rodbine, odlučio je da se vrati kako bi bio bliže rodnoj Prištini. U Gračanicu je došao početkom avgusta.

     “Glava luda. Ovde na Kosovu više nemam nikoga, brat mi je umro, snaja mi je umrla i nemam nikoga. Ali sam ipak došao jer sam ovde rođen.Da sam znao da će biti ovako nikada se ne bih vratio. Tamo gde sam bio smešten imao sam i džeparac od 3.600 dinara, imao sam sve higjenske uslove, kupatilo i hranu. Dakle, ja sam pored dobrog tražio gore.“

    Marković trenutno boravi u jednoj prostoriji u okviru manastira, bez osnovnih higijenskih uslova, grejanja i kupatila. Zahvalnost sveštenstvu koje mu je obezbedilo nužni smeštaj, Dragomir iskazuje radom u manastirskoj štali.

    “Hvala im što su mi pomogli. Učinili su mi uslugu,bio bi na ulici sada, zimi. Mati Teodora mi je rekla da budem ovde sve dok ne dobijem neki drugi smeštaj, pa i posle. Teško je što nemam higjenske uslove, nemam kupatilo. A radim najprljaviji posao kod stoke, kod krava i svinja. Ovako nikada nisam patio”, kaže Dragomir.

    Skoro četiri meseca od dolaska u Gračanicu, Dragomir Marković nije dobio nikakvu pomoć. Kaže da se više puta obraćao Skupštini grada Prištine i Centru za socijalni rad, ali da još uvek nema nikakve pomoći.

    “Bio sam u Opštini. Rekli su mi da će mi dati kontejner i jednokratnu pomoć na koju imam pravo, ali prošlo je četiri meseca i ništa. Kažu da u Beogradu nisu rešili i da komisija treba da utvrdi u kakvim uslovima boravim, pa tek onda. Stalno govore, biće, biće, ali kada će to da bude,” pita se Marković.

    Predsednik Skupštine grada Priština Ljubinko Karadžić kaže za KIM radio da je danas prvi put čuo za Dragomira Markovića, ali da se preko svojih službenika informisao o slučaju i da će se uskoro naći nekakvo rešenje za njega.

    “Imam saznanja od poverenika za izbegla i raseljena lica da se on juče obratio i da je tražio kontejner za smeštaj. Poverenik me je obavestio da mu je dao pozitivan odgovor i da će on dobiti kontejner čim lica koja su već dobila smeštaj u stanovima budu vratila ključeve, pa će jedan od kontejnera dodeliti njemu”.

    Za dobijanje jednokratne socijalne pomoći procedura je malo komplikovanija i moraće više da se čeka, kaže Karadžić.

    “Ako ispunjava uslove on će dobiti jednokratnu pomoć. Procedura je takva da Centar za socijalni rad mora da izvrši procenu i nama pošalje zahtev koji mi odobravamo i prosleđujemo Kancelariji za KiM koja obezbeđuje sredstva za takva lica. A on verovatno spade u tu kategoriju koja će dobiti pomoć”, kaže Karadžić.

    Kako navodi predsednik opštine Priština, Marković, kao i sva socijalno ugrožena lica, može dobiti i besplatnu hranu u Narodnoj kuhinji u Gračanici.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Zorica Vorgučić

    Povezani članci

    Kosovo uvodi antidampinške mere i kvote na uvoz iz Srbije

    05.06.2026 15:51

    Okupljanja ispred KBC-a i Doma zdravlja i dalje traju

    05.06.2026 9:37

    Rast cena nekretnina na Kosovu

    04.06.2026 19:43

    Srbija finansira usluge socijalne zaštite za više od 500 korisnika na Kosovu

    04.06.2026 12:54
    Izdvojeno

    Evropska unija pozvala na „mirno i demokratsko glasanje“

    06.06.2026 19:331 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Carina zaplenila falsifikovane patike vredne 200.000 evra

    06.06.2026 18:101 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Kosovska policija i tužilaštvo pozivaju na prijavljivanje svih oblika mešanja u izbore

    06.06.2026 17:241 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Iljir Deda za KoSSev: Zamor od nefunkcionalne političke elite

    06.06.2026 16:083 min čitanja IZVOR: Radio Kim
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.