Prema podacima Centra za prevenciju i pomoć žrtvama porodičnog nasilja u srpskim sredinama na centralnom Kosovu prošle godine registrovano je 17, a ove godine 20 slučaja porodičnog nasilja, kazala je Đokićeva.
Ona objašnjava da postoji psihičko, ekonomski, seksualno i fizičko nasilje. Đokić ističe da je za ženu koja trpi nasilje najvažnije da izađe iz čutnje.
“To međutim nije slučaj. Žene ostaju sa nasilnikom jer gube samopouzdanje, nalaze se u izolaciji, postoji strah da je ukoliko ode od nasilnika društvo neće prihvatiti, porodica odbaciti, nadaju se da će se nasilnik promeniti…”, kazala je Đokić u emisiji Uz jutarnju kafu na TV Centar.
Đokićeva je istakla da svaka žena koja trpi nasilje treba da skupi hrabrost i napusti nasilnika, a nasilje prijavi policiji.
“Postoji socijalna služba, važno je da se o nasilju ne ćuti. Žena treba da o nasilju ispriča prijateljici ili nekoj osobi u koju ima poverenje, ko će joj pružiti podršku”, kazala je ona.
Đokićeva ističe da je na Kosovu prema istraživanjima iz 2008. godine svaka četvrta žena doživela neki oblik nasilja, te da bi u cilju prevencije institucije trebalo da strožije kažnjavaju naslinike, a svako od nas da stalno govori o ovom problemu.
“Nasilnici uglavnom prolaze sa opomenom i nekom novčanom kaznom, što im daje snagu da opet vrše nasilje. Problem je u tome što se sve zna a malo priča o tome. Od suštinskog značaja da se o tome stalno i kontinuirano govori jer je to jedini način da se postepeno svest kod ljudi promeni, jer svako do nas je odgovoran ukoliko ne prijavi nasilje. Mediji takođe treba svakodnevno da ukazuju na ovaj problem, jer i jedna žrtva je mnogo”, kazala je ona.
Đokićeva je kazala da mnogim žrtvama nasilja jedini spas predstavlja boravak u sigurnim kućama. Ona je dodala da na Kosovu postoji šest sigurnih kuća, ali nijedna u srpskoj zajednici.
“U avgustu smo pokrenuli inicijativu za izgradnju sigurne kuće. Opština Gračanica je dodelila zemljište na kojem će se kuća graditi. Obezbedili smo određena sredstva od strane Ministarstva za rad i socijalno staranje i norveške ambasade. Nadamo se da će do kraja sledeće godine sve biti završeno”, rekla je ona.
Govoreći o aktivnostima Centra za prevenciju i pomoć žrtvama porodičnog nasilja, Đokićeva je kazala da se radi o mladoj organizaciji koja trenutno organizuje radionice i predavanja na kojima se govori o nasilju, kako ga prepoznati i zaštititi.
U svetu, Srbiji i na Kosovu danas će biti obeležen Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. 25. novembar odabran je u znak sećanja na sestre Mirabel koje su brutalno ubijene u Dominikanskoj republici 1960. godine.