Nezavisni sindikat RTK oštro je regovao povodom nedavnog otpuštanja sa posla novinara Ridvana Beriše i producenta Bedžeta Begua, za koje u saopštenju za javnost navodi da su otpušteni “zbog obavljenih razgovora sa ambasadorima Nemačke i Francuske, kao i poslanikom Skupštine Kosova, Fatmirom Limajem”.
“Zbog stalnog pritiska na radnike, Samostalni sindikat će biti prinuđen da radikalizuje svoje akcije”, kaže se dalje u saopštenju i podseća da su “neki radnici tokom noći bivali informisani o razrešenjima sa svojih pozicija”.
Pripadnici sindikata se pitaju i koliko iznosi stvarni dug RTK, podsećajući da postoje dve cifre kojima predsednik Upravnog odbora Rahman Pačarizi i generalni direktor Mentor Šalja barataju. Prva iznosi 3,5 miliona, a druga 5 miliona evra.
Očekuje se i da četvrti kanal u sklopu Televizije Kosova (RTK) počne sa radom ove godine. Međutim, menadžment RTK je, prema navodima dnevnika Koha Ditore, odlučio da imenuje odgovornog urednika ovog kanala još pre sedam meseci koji uredno prima platu.
Samostalni sindikat RTK smatra da “imenovanje odgovornog urednika za kanal koji ne postoji, nije ništa više od instrumentalizacije određenih pojedinaca”.
Povodom ove situacije, oštrim kritikama od strane studenata i civilnog sektora, priključile su se i dve najveće opozicione partije, Demokratski savez Kosova (LDK) i Alijansa za budućnost Kosova (AAK).
LDK u saopštenju navodi kako je evidentno da se “eliminisanjem” najboljih voditelja iz emisija, RTK stavlja u službu vladajuće koalicije i time produbljuje krizu u ovoj instituciji.
Alijansa za budućnost Kosova je reagovala preko poslanika Dauta Haradinaja, koji je rekao da je “javnost na Kosovu sa potpunim pravom najozbiljnije uznemirena aktuelnom situacijom u RTK”.
“Došlo je vreme da i sami građani shvataju i vide drastične manipulacije u RTK. Uznemirenje naroda treba shvatiti veoma ozbiljno”, rekao je Haradinaj.
Navode da situacija u RTK nije dobra, potvrdio je za naš program novinar i aktivista civilnog društva iz Prištine Fatmir Šeholi.
“Vezano za Radio-televiziju Kosova, već imamo javne apele Demokratskog saveza Kosova, Alijanse za budućnost Kosova i Samoopredeljenja da se menadžment te kuće ponaša u skladu sa onim principima koje RTK treba da sprovodi. Kad pominjem RTK, mislim i na RTK1 i RTK2. Pozivam državnog javnog tužioca da uđe u Radio-televiziju Kosova, zajedno sa svim drugim organima istrage, i da vidi šta se i na kakav način radi, i u RTK1 i u RTK2. Govorim pre svega o finansijama, ali i svim drugim komponentama”, kaže Šeholi.
On očekuje i izveštaj šta je to, još malo pa godinu dana, RTK2 radila i na koji način je poslovala.
“Voleo bih da vidim da ta televizija nije navijala na jednu ili drugu stranu, jer je ona namenjena svim građanima Kosova, za nju svi mi plaćamo porez koji omogućava njeno finansiranje”, podseća Šeholi.
“Na Kosovu kuca socijalna bomba koja samo što nije ekspolirala. Svedoci smo problema na univerzitetu, teškog stanja u RTK, postoje indicije da će se mnogi ljudi iz KBC-a u Prištini ubrzo takođe naći pred licem pravde. Kada tome dodate procenat nezaposlenih, koji na Kosovu prema istraživanju relevantnih međunaronih faktora iznosi 42 ili 43 posto, jasno je da mi nismo u mogućnosti da dugo živimo u situaciji u kojoj vlada Hašima Tačija nema većinu, pošto je Fatmir Ljimaj napustio Tačijevu stranku. Da se ne bi desilo nešto nepredviđeno, bolje je da imamo izbore i da vidimo ko je novi ključni akter na političkoj sceni. On će imati odgovornost da Kosovo “izvuče” iz teške socijalne i političke situacije”, zaključio je Fatmir Šeholi.
Podsećamo, nekadašnji glavni i odgovorni urednik RTK 2 Zoran Ćulafić dobio je otkaz nakon što je, gostujući u emisiji „Dogovor!?“ TV Centar, izjavio da se u ovoj medijskoj kući ne poštuju pravila, procedure i zakoni i da direktor javnog servisa na srpskom Žarko Joksimović vrši pronevere i zloupotrebljava položaj.
Malverzacijama i kršenjem zakona na RTK2 naša redakcija se bavila u dve emisije serijala “Slučaj”.