Patrijarh je, na svečanoj akademiji u Narodnom pozorištu u Beogradu povodom obeležavanja godišnjice pogroma, ocenio da agonija započeta 1389. nažalost još traje i da je možda još žešća nego što je počela.
On je naglasio da se stradanja na Kosovu, tamošnjeg naroda i njegovih svetinja, odigravaju u vreme kada se ponosimo dobom u kojem živimo, demokratijom i slobodom a da se pogrom dogodio pred očima kulturne Evrope i Amerike.
Tolika stradanja koja su se desila krajem 20. i početkom 21. veka, prema njegovim rečima, nisu zabeležena ni u vreme kada su Osmanlije osvajale Kosovo i Metohiju.
“Kruna tih stradanja, naroda, zemlje i kulture toga naroda odigrala se pre deset godina pred očima sveta”, podvukao je patrijarh rekavši, da tragedija traje i danas.
On je naveo da je u pogromu 2004. stradao carski Prizren sa drugim gradovima koji su ostali bez srpskog naroda.
“Od 1999. do 2004. spaljeno je, uništeno i razoreno 135 crkava i manastira, od njih većina zaštićeni kulturno istorijski spomenici. Stradale su tom prilikom i neke najveće svetinje kao što je Bogorica Ljeviška, ukras 14. veka, Prizrenska bogoslovija, koja je na tim prostorima i pod Osmanlijama delala”, rekao je Irinej.
“Sveta srpska zemlja ostala je bez Srba. Sve što se dešavalo dešavalo se u prisustvu onih koji je trebalo da obezede mir i nekakvo blagostanje svih naroda koji su živeli na Kosovu i Metohiji”, naveo je patrijarh, dodajući da su uništena i srpska groblja.
Istovremeno je ukazao da su albanska groblja netaknuta u srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji.
“Evropa je malo učinila da koliko-toliko zaleči rane srpskog naroda, i da ne govorimo o onima koji su proterani, ubijeni, o žutim kućama. Takvih žutih kuća ima mnogo na Kosovu i Metohiji i u tim kućama se događalo nešto što istorija nije zabeležila, da su žvim ljudima, Srbima vadili organe. To je činjenica i istina o kojima mnogi znaju i preko kojih se nažalost vrlo lako prelazi jer se radi o srpskom narodu”, istakao je patrijarh.
On je kazao da očekujemo odgovor od onih koji su pozvani da razmišljaju i budu nosioci mira, reda i poretka, na pitanje šta je srpski narod skrivio da se tako nešto dozvoli.
Patrijarh je kazao da želimo da se koreni srpski ne ugase, da svetinje budu zaštićene i da se omogući onima koji žele da ih posete, kao i da se podari minimum mira, slobode i Kosovu, i onim malobrojnim žiteljima srpskog naroda.